iPod-retssag kan blive dyr for Apple
Retssagen mod Apple om en iPod-opdatering, der udelukkede andre musiktjenester end iTunes, nærmer sig sin afslutning.
Godt seks mia. kr. kan det koste Apple i en opsigtsvækkende sag, der bl.a. har vakt Steve Jobs til live i form af gamle videooptagelser og mailkorrespondancer.
Apple skulle angiveligt have udnyttet sin engang dominerende position på online-musikmarkedet til egen vinding, mener en gruppe gamle iPod-ejere, der er gået sammen om et sagsanlæg.
Sagen omhandler en særlig opdatering af iPod-musikafspillere i 2006. Sagsøgerne mener, at opdateringen var uden positiv effekt for brugerne, men primært havde til formål at blokere for musik, der var indkøbt andre steder end i iTunes Music Store.
Et tiltag, der skulle motivere folk til at købe en iPod, og ikke et konkurrerende produkt, når der skulle udskiftes musikafspiller.
Sagen kan blive voldsomt dyr for Apple. Sagsøgerne beder om ca. 350 mio. dollars eller ca. 2 mia. kr. i erstatning, men fordi det er private, der sagsøger for uretfærdig konkurrence, vil beløbet automatisk tredobles som led i de særlige regler, der gælder under den amerikanske "antitrust law".
Sagen har kørt siden starten af december og nærmer sig nu sin afslutning.
De afsluttende bemærkninger blev gjort af advokaterne i går. Her bemærkede anklageren, at den optalte opdatering ikke var en forbedring af produktet, men blot havde til hensigt at gøre det dyrere for folk at skifte til andre musik-enheder.
Apples forsvarer var ikke overraskende uenig. Han mener, at opdateringen havde mange ønskværdige egenskaber, herunder filmafspilning og auto-synkronisering.
»Vi har nu en sagsøger som vil bede dig om at holde Apple ansvarlig for at innovere,« bemærkede han i sin afsluttende tale.
Du kan læse mere om beskyldningerne på websitet Ipodlawsuit.com.
Apple har gennem årene været involveret i en lang række retssager.
Du kan læse om de største af slagsen her.