• For abonnenter
Weekend

»Hun har ikke en kæreste endnu, men hun er smuk, og hun har gode tænder«

I det sydlige Peru, højt oppe i bjergene, ligger en sø – en meget stor sø. Her bor Uros-folket på flydende øer af siv – ligesom de har gjort altid, selv længe før inkaerne kom til.

Artiklens øverste billede
Uros-folket bruger siv til alt – til øerne, husene og bådene, som føde og middel mod hovedpine og feber. Foto: Tea Petersen.

Antonio Jallahui Suaña blotter en række af perlehvide tænder i et bredt smil og ser forventningsfuldt på os. Han skifter vægten fra det ene ben til det andet et par gange uden at trippe rigtigt, men det er tydeligt, at han er klar til at fortælle os noget. Han kigger lidt ned – og lidt rundt – og man kan få indtrykket af, at han er en smule

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.