Marianne og Lars Mortensen dyster om at nå først til verdens ende: Rejser 20.000 km i Europa uden smartphone og kreditkort
At være alderspræsidenter er ingen hindring i TV 2’s rejseprogram, for det handler mest om at have snakketøjet i orden, lave en god handel og finde hinanden igen på landevejen.









I 2022 rejser vi med internetdækning overalt, har boardingpas på telefonen og flyver til eksotiske destinationer på få timer. Vi er kun et videoopkald hjemmefra, og det er nemt at hæve kontanter i selv den mindste flække. Serier kan streames direkte fra hotelsengen, og feriebillederne lægges løbende op på de sociale medier.
Men hvad sker der, hvis man hverken må flyve, søge informationer online eller være i kontakt med sin familie på 50 dages rejse til de fjerneste afkroge af Europa? ..
Få adgang til FINANS
- Overblik, inspiration og indsigt i dansk og internationalt erhvervsliv. Læs om alle fordelene her
Betalingsmuligheder: