Fortsæt til indhold

I Sverige kører tog uden tilskud – i Danmark betaler staten 4 mia. kr. om året

Chefen for de svenske jernbaner, SJ, er ikke i tvivl: Danmark bør fjerne tilskuddet til togdrift og lave fri konkurrence. Det vil give masser af nye og tilfredse kunder, mener han.

Den danske togdrift halter. I Sverige strømmer kunderne til og priserne falder. Derfor bør Danmark gøre som Sverige, mener svensk togdirektør: Skab langt mere konkurrence og fjern de store statstilskud. Arkivfoto: Jens Dresling/Polfoto
Briefing

I 2017 steg antallet af passagerer hos Svenske Jernbaner, SJ, med 7 pct. Hos DSB faldt det med 2 pct. Og fra 1990 til 2012 voksede svenskernes togrejser med 61 pct., mens det i Danmark i den samme periode, hvor bl.a. Storebæltsbroen åbnede, steg med 23 pct.

Årsagen er ikke, at den svenske stat giver store tilskud, måske snarere tværtimod. SJ har de seneste…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
DSB
Kristian Pihl Lorentzen