Fortsæt til indhold

Yellen vil ikke stå i vejen for Trump

Det ser ud til, at den amerikanske centralbankchef, Janet Yellen, har erkendt, at bankens renteløft var for aggressive, og at der er plads til mere vækst.

Debat
Lars Merklin

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Lars Merklin, makroøkonom i den svenske bank SEB.

USA’s økonomi kører allerede i højeste gear, så udsigten til en skattepakke i USA kunne måske have ført til frygt for højere renter. I første omgang ser det dog ud til, at centralbanken (Fed) er villig til at give los for væksten. Det betyder, at der er lagt op til endnu stærkere vækst, og det vil i første omgang glæde markederne.

Som altid med præsident Donald Trump, så ser tallene i skattepakken store ud, men det skal tages med et gran salt. For i praksis bliver underskuddet på budget og betalingsbalancen nok mere bemærkelsesværdige end væksteffekten.

Der er stadig usikkerhed om omfanget af, hvor meget de konservative budgethøge vil tillade, men der er konsensus om tre hovedkonklusioner. På kort sigt vil væksten kunne øges med omkring en halv procent i 2018, men derefter dør væksteffekten, mens statsgælden øges på mere permanent basis med over 1.000 mia. dollar. Det er en dyr pris i forhold til, hvor meget vækst, der bliver skabt.

Forbrugseffekten bliver midlertidig. Lige godt alle skal til at starte med betale mindre i skat, men i løbet af meget få år bliver en del af pakken udfaset, og gevinsterne koncentreres hos dem med den i forvejen højeste indkomst og laveste forbrugstilbøjelighed. Og de amerikanske virksomheder har allerede lempelige kreditstandarder, lave renter, er superoptimister og profitkvoten er historisk høj. Det er svært at se, hvor meget mere, de skal investere, hvis de får lavere skat.

De amerikanske virksomheder har allerede lempelige kreditstandarder, lave renter, er superoptimister og profitkvoten er historisk høj. Det er svært at se, hvor meget mere, de skal investere, hvis de får lavere skat.
Lars Merklin, makroøkonom i den svenske bank SEB.

Selvom væksteffekten bliver begrænset, så kan man stadig undre sig over, at den skal komme lige nu. De amerikanske nøgletal peger nu på, at økonomien er meget tæt på sin tophastighed med bnp-væksten på vej over tre procent. Selv et mindre skud vækst kan i den situation tvinge centralbanken (Fed) til at hæve renten for at bremse væksten op igen.

Jeg ville i hvert fald have troet, at Fed ville have reageret på den måde. Men det ser ud til, at jeg tog fejl, i hvert fald i første omgang. Fed-chefen Janet Yellen fortalte nemlig på sidste uges rentemøde, at banken faktisk har indregnet en positiv skatteeffekt i sine nye, højere vækstestimater, men at den ikke har ændret i sine renteplaner af den grund.

Det er overraskende, fordi Yellens Fed faktisk systematisk har overvurderet inflationsrisikoen og hellere har villet hæve renten for tidligt end for sent. Nu ser det ud til, at Yellen på sin sidste pressekonference har erkendt, at den strategi var for aggressiv, og at der er plads til mere vækst.

På kort sigt betyder det, at det næppe bliver i første kvartal, at vi får de store negative overraskelser fra Fed. Til gengæld stiger risikoen for, at det bliver en brat opvågnen for markederne, den dag Fed faktisk endelig får skabt noget inflation og for alvor skal til at normalisere pengepolitikken. Mit gæt er, at det kan ske allerede inden slutningen af 2018.

Artiklens emner
Lars Merklin
Janet Yellen