Nu har Kina fået sit Titanic-øjeblik
Men det kan give mening at benytte de kraftige kursfald i slutningen af februar til at købe aktier.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Coronavirussen udgør i risikomæssig henseende en "sort svane": En uforudsigelig begivenhed, som indtræffer med lav sandsynlighed, men som potentielt har store konsekvenser.
Det er, sammen med de lave renter, forklaringen på, at aktiemarkedet var så lang tid om at reagere på virussen.
Med til historien hører nok også, at USA indtil videre synes at have været forskånet for noget væsentligt udbrud. Og som Benjamin Franklin sagde engang, så er det eneste, vi har at frygte, frygten selv.
Derfor havde aktieinvestorer i stor stil ignoreret corona på en forventning om, at eventuelle tilbageslag drevet af frygt hurtigt vil blive genvundet. Dette ændrede alt sig den 19. februar. Fra denne dag, og resten af februar, så man en korrektion i globale aktier.
Mange mener, at frygten for coronavirussen er stærkt overdrevet. Om det bliver konklusionen engang, når det hele er drevet over, er der ingen som endnu ved.
Men det er ikke centralt for de finansielle markeder lige nu: De finansielle markeder reagerer på "halerisiko". Det vil sige stigende sandsynlighed for ekstreme scenarier. Mens ekstremiteter naturligvis forekommer med lav sandsynlighed, så har de enorme konsekvenser, hvis de materialiserer sig. Det er lidt af samme årsag, at folk spiller Lotto – blot med omvendt fortegn.
Mens usikkerheden omkring corona fortsat er enorm, så har den allerede nu fået markante realøkonomiske konsekvenser for en stribe større lande.
Epicentret er Kina. Her står præsident Xi Jinping med den vanskelige udfordring at balancere mellem at få orkestreret et økonomisk opsving hurtigst muligt, samtidig med at man forsøger at inddæmme udbredelsen af coronavirussen.
I en tale den 23. februar understregede præsidenten, at de økonomiske målsætninger for 2020 ikke har ændret sig. Titanic (Kina udgør i dag 16 pct. af global økonomi) er blevet ramt af et isbjerg (corona) og tager vand ind (markant økonomisk nedtur).
Samtidig peger en stribe artikler i statslige kinesiske medier på, at man har styr på situationen (for at berolige passagererne fortsætter skibsorkestret med at spille lounge-musik, mens skibet tager vand ind).
En del af frygten er altså blevet virkelighed. Og selvom epidemier ikke er nogen kernekompetence hos os økonomer og porteføljeforvaltere, er vi tvunget til at forholde os til dem.
Desværre er kinesiske data for smittede behæftet med betydelige fejlkilder. Fremskrivninger som baserer sig på sådanne data af tvivlsom karakter, falder derfor ind i kategorien af GIGO-modeller (GIGO: "Garbage In – Garbage Out").
En model kan naturligvis aldrig blive bedre end de data, man fodrer den med. De kinesiske data er behæftet med betydelige fejl alene af den grund, at man længe har haft store kapacitetsproblemer i hospitalssektoren, som ikke er gearet til en sådan epidemi.
Hertil kommer, at mange kinesere undlader at gå på hospitalet af frygt for at komme i karantæne og blive afskåret fra familien. I stedet for at lave GIGO-modeller, kan man se på udmeldinger fra virksomheder og myndigheder omkring ændringer i adfærd.
Det er undertegnedes vurdering, at denne virusversion af Titanic ikke får samme dramatiske afslutning, som den rigtige Titanic. Skibet har lidt skade i form af betydelige problemer for virksomhedernes forsyningskæder og kinesisk efterspørgsel. Men skibet kommer IKKE til at synke denne gang. Coronavirussen kommer før eller siden under kontrol, og økonomisk vækst vil vende tilbage.
Desuden vil der komme hjælp til aktieinvestorerne fra de større centralbanker, ikke mindst den amerikanske centralbank.
I det omfang man deler denne konklusion, giver det mening at benytte de kraftige kursfald i slutningen af februar til at købe aktier. Men da der fortsat er betydelig usikkerhed om dybden og varigheden af de økonomiske effekter, og visibiliteten er lav, giver det mening at foretage eventuelle køb ad flere omgange.
Desuden skal man være indstillet på, at der fortsat vil være betydelige udsving på aktiemarkederne.


