Fortsæt til indhold

Derfor er techgiganternes magt et stort demokratisk problem

De er større end de fleste nationer, og deres globale magtudøvelse vokser dag for dag. De store tech-koncerner er skadelige for både demokratiet og den frie verdenshandel.

Facebooks stifter Mark Zuckerberg er en af internettets mest magtfulde skikkelser, der tiltrækker sig opmærksomhed fra lovgivere i hele den vestlige verden. (AP Photo/Marcio Jose Sanchez, File)
Debat

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Steen Rosenbak, chefredaktør.

Egentlig skulle internettet være født herreløst. Frit, anarkistisk, kontrolleret i fællesskab af dets brugere, det vil sige stort set hele verdens befolkning. En på papiret smuk tanke. Det er bare meget længe siden, den har været aktuel.

Vi befinder os i en brydningstid, og en af de væsentligste tendenser lige nu er opgøret med det såkaldte ”Big Tech”…

Artiklens emner
Sociale medier
Facebook