Dette er en kommentar: FINANS bringer løbende kommentarer fra specialister og meningsdannere. Alle kommentarer er udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Debat

Virksomhederne har leveret praktikpladser

Det er positivt og kærkomment, at dele af fagbevægelse anerkender udfordringerne med mangel på hænder og hoveder på arbejdsmarkedet. Men det forkert, når virksomhederne skydes i skoene, at vi ikke har leveret i forhold til praktikpladser. 

Jacob Holbraad, adm. dir. Dansk Arbejdsgiverforening

Dansk Metal adresserede forleden på Finans den udbredte mangel på arbejdskraft, som blandt andet industrien kommer til at lide under, når opsvinget efter finanskrisen for alvor tager fat. Samtidig langede organisationen ud efter arbejdsgiverne og kritiserede, at virksomhederne ikke mener, at der bliver skabt nok praktikpladser.

Det er meget positivt og kærkomment, at dele af fagbevægelse nu går aktivt ind i debatten og anerkender de udfordringer, som vil opstå, når vi mangler hænder og hoveder på det danske arbejdsmarked. Det er imidlertid knap så positivt, at virksomhederne bliver skudt i skoene, at vi ikke har leveret i forhold til praktikpladser. 

Virkeligheden er, at danske virksomheder faktisk har leveret over måltallene siden 2018 – omkring 500 pladser, hvis vi ser bort fra begyndelsen af 2021, som har været speciel på grund af corona-nedlukning. Det offentlige har underleveret med knap 1.600 pladser i samme periode.

Mangel på arbejdskraft herunder faglærte bliver den vigtigste politiske dagsorden i den kommende tid. Manglen risikerer at betyde store udfordringer for dansk økonomi og for vores muligheder for at få fuldt udbytte af det opsving, som de fleste økonomer mener er på vej. Vi anerkender, at erhvervslivet har et ansvar for at skaffe praktikpladser, og virksomhederne er i fuld gang med at uddanne mange dygtige unge.

Der er ingen grund til et blame game om praktikpladser og mangel på arbejdskraft. Lad os i stedet arbejde sammen for at løse udfordringer på kort og langt sigt.

Jacob Holbraad

Derfor indgik vi også to trepartsaftaler om erhvervsuddannelserne i 2020, blandt andet med Dansk Metal, der har til formål at øge søgningen og kvaliteten på erhvervsuddannelserne. Det skal blandt ske ved at afsætte 120 mio. kr. til de forskellige faglige udvalg, hvor repræsentanter fra både arbejdsgiver- og lønmodtagerorganisationer får mulighed for at lave målrettede og fokuserede indsatser for netop deres uddannelser.

For nogle uddannelser kan det være en øget opsøgende indsats for at skaffe flere lærepladser, men det kan i lige så høj grad være initiativer til at øge søgningen til uddannelserne – både blandt de helt unge, men også dem der er fyldt 18 eller 25 år.

De private virksomheder har derfor allerede leveret en stigning i praktikpladser, og vi håber og tror på, at trepartsaftalerne kan bidrage yderligere.

Der er ingen grund til et blame game om praktikpladser og mangel på arbejdskraft. Lad os i stedet arbejde sammen for at løse udfordringer på kort og langt sigt, så medarbejdere og virksomheder sammen gør Danmark rigere.

Jacob Holbraad

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.