Fortsæt til indhold

Tossede skatteregler bremser fornuftige investeringer

Mange familieejede virksomheder står over for en vanskelig beslutning: At sælge ud eller opgive et generationsskifte. Det skyldes de nuværende skatteregler for virksomhedsoverdragelser, der udgør en alvorlig trussel mod langsigtede investeringer i f.eks. ejendomme.

Debat
Carl Andersenpolitisk konsulent i Dansk Erhverv

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Carl Andersen

Familieejede virksomheder er kendetegnet ved deres langsigtede ejertidshorisont, lokale forankring og robusthed over for økonomiske svingninger. Men den såkaldte ‘pengetanksregel’ rammer stadig flere af dem hårdt ved generationsskifte.

Tag for eksempel PL Hotels ved Esbjerg. De ejer bl.a. Hjerting Badehotel og andre kendte hoteller på vestkysten. Ved overdragelse til næste generation skal familien ikke blot betale 15 pct. i arveafgift. Nej – de står til at betale 56 pct. i skat, grundet en en kombination af 42 pct. i aktieavancebeskatning og herefter 15 pct. i arveafgift.

Normalt kan virksomheder udskyde avancebeskatningen og kun betale arveafgift. Det giver god mening at modtageren indtræder i giverens sted, da der jo reelt ikke er foretaget et salg – og hermed kommet en avance – som kan beskattes. Men PL Hotels falder under kategorien ‘pengetank’ ifølge skattelovgivningen, på grund af deres unikke forretningsmodel.

De opkøber hoteller og giver dem en fuld makeover både fysisk og digitalt. Virksomheden ejer både bygninger, inventar, goodwill og den digitale infrastruktur. Herefter forpagter de dem ud til særligt unge mennesker som vil ind branchen. Selvom de er tæt involveret i driften, anses de stadig for at være en ‘pengetank’.

Skattelovgivningen straffer altså virksomheder, hvis over halvdelen af deres aktiver eller indtægter kommer fra strømme, som anses for passiv kapitalanbringelse, for eksempel fast ejendom, kontanter, værdipapirer, lejeindtægter el.lign. Dette fører til en hård skattebyrde, der tvinger virksomheder til at sælge fra eller stoppe investeringer for at spare op til skattebetalingen.

Et absurd – men anerkendt – krumspring er, at opkøbe landbrugsjord eller skov. Ejerskab og forpagtningsindtægter fra land- og skovbrugsmæssig drift er nemlig en undtagelse fra pengetanksreglen. Det ønsker hotelkoncernen PL Hotels dog af åbenlyse årsager ikke. De vil hellere skubbe gang i et nyt hotel. Men politikernes nuværende regler skaber incitamenter til det første – hvilket må antages at være utilsigtet.

Dansk Erhverv mener ikke, at det har været politikernes intention at straffe åbenlyst aktive familieejede virksomheder uanset hvordan deres juridiske opbygning eller indtægtsstrømme er. Alligevel ser vi flere eksempler på dette.

Økonomiminister Stephanie Lose fra Venstre har besøgt Hjerting Badehotel for at forstå problemet bedre. Her udtalte hun direkte, at regeringen er opmærksom på udfordringen med pengetanksreglen og at den er optagede af, at virksomheder som PL Hotels har gode rammevilkår.

Derfor opfordrer vi regeringen til at revurdere pengetanksreglens nuværende begrænsninger. Dette vil komplementere regeringens ønske om et retskrav på værdiansættelsesmetode, samt en nedsat generationsskifteskat, rigtig godt.

Artiklens emner
Skatter og afgifter