Fortsæt til indhold

Åben datastyring: Sådan får man mere værdi ud af data

Både virksomheder og institutioner vil kunne øge deres konkurrencedygtighed ved at optimere deres datakatalog.

Debat
Martin Hentschel og Jari Kickbuschhhv. lektor og forskningskommunikatør, begge IT-Universitetet

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Martin Hentschel og Jari Kickbusch

I en ny rapport anslår den amerikanske analysevirksomhed Fortune Business Insights, at markedet for dataopbevaring vil forsætte sin eksplosive vækst med en sammensat årlig vækstrate på 17,1 procent frem mod 2032. En af grundene til, at dette marked kan blive ved med at vokse, er, at den anslåede værdi af det data, som mange virksomheder ligger inde med, også ser ud til vokse, bl.a. fordi fundamentet for gode AI-løsninger jo er tilgængelige sammen med gode datasæt.

Et af de store trends på data management-markedet er open data-formater. Hvor mange virksomheder i de seneste årtier har brugt traditionelle og ret lukkede cloud-løsninger, vælger flere virksomheder i dag at arbejde med open data management, hvor tilgængeligt data bliver præsenteret i et datakatalog, som kan være en form for præsentation af et større og måske forskelligartet datasæt, som kan bearbejdes og tilgås med forskellige værktøjer.

Det betyder, at virksomhederne lettere kan få overblik og dele hele eller dele af deres datasæt med kolleger, fagfæller eller omverdenen, hvilket igen betyder, at flere fagfolk vil kunne arbejde med større datasæt og potentielt gøre større fremskridt. F.eks. kan adgangen til højkvalitetsdata i lægevidenskaben være afgørende for at udvikle diagnostik og nye behandlingsmetoder.

Der er dog nogle udfordringer, som skal overkommes, inden open data-formaternes potentiale for alvor kan udfoldes. Det er komplekst at vælge det rigtige datakatalogformat og forskelligartet organisering, et virvar af filformater eller manglende metadata gør ofte data vanskelig at tilgå og analysere. Derudover er forsvarlig omgang med data en forudsætning for, at vi kan få mere ud af vores data. F.eks. kan data fra sundhedssektoren jo være særdeles sensitivt.

Det fireårige forskningsprojekt, Open Data Management for Scientific Innovation, som er støttet af Novo Nordisk Fonden, har til formål at finde nye måder, hvorpå forskningsinstitutioner kan udvikle bedre datakataloger, således at forskere får de bedste forudsætninger for at udnytte det data, som vi allerede har.

Projektet er dog ikke kun relevant for akademikere. Rigtig mange både offentlige og private virksomheder ligger nemlig inde med værdifuldt data, som kan bruges til at styrke innovationen og konkurrencedygtigheden. Men hvis de vil udvinde værdien af dette data, kræver det ikke bare, at de bliver dus med begreber som ”datasøer” og ”datakataloger”, men også at de kan få det optimale ud af data i praksis.

Det kunne f.eks. ske ved, at der i større udstrækning bliver etableret samarbejder mellem de danske forskningsinstitutioner og virksomhederne, som har til formål at sikre, at denne form for innovation bliver optimeret, og at den går hånd i hånd med ansvarlig omgang med data.

Artiklens emner
It-industrien
Big data