Fortsæt til indhold

Forkortelse af revisoruddannelsen vil ramme erhvervslivet negativt

Cand.merc.aud-uddannelsen er den direkte vej til at blive godkendt revisor. Kandidaterne er eftertragtede i branchen og i det øvrige erhvervsliv. Derfor bør uddannelsen fredes mod forkortelse.

Silhuet debat kvinder
Debat
Lone Strøm og Louise Riisgaardhhv adm. direktør i FSR og branchedirektør i Dansk Erhverv

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Revisorkandidater løser essentielle opgaver i det private erhvervsliv, hvor de blandt andet sidder i helt centrale positioner i virksomheders økonomifunktioner. Virksomheder, som skaber vækst og velstand i Danmark.

Vi mener derfor, at der skal værnes om de uddannelser, som uddanner højt specialiserede og efterspurgte kandidater til dansk erhvervsliv. Cand.merc.aud er én af dem. For ikke alle uddannelser kan forkortes uden konsekvenser.

Men den politiske aftale om kandidatreform medfører, at flere studerende fremover skal læse en forkortet kandidat på 75 ECTS-point. At revisoruddannelsen cand.merc.aud overhovedet er i spil til at blive forkortet, undrer os. Det har aldrig været den politiske hensigt at skære i yderst erhvervsrettede uddannelser med rekordlav ledighed. Revisorkandidater og godkendte revisorer på tværs af brancher gør hver dag en forskel for virksomheder i hele Danmark.

Kandidater i cand.merc.aud kan med yderligere uddannelse og eksamen opnå autorisation. Her er godkendte revisorer blevet betroet en særlig samfundsopgave med at efterprøve virksomheders oplysninger. Det bidrager til at styrke tilliden til virksomheders oplysning. Tillid, som skaber grundlaget for vækst og udvikling.

Vi opfordrer derfor universiteterne og den politiske aftalekreds til at sikre, at cand.merc.aud-uddannelsen ikke forkortes. Uddannelse er og bliver en investering i fremtidens erhvervsliv. Ved at frede revisoruddannelsen mod forkortelse, beskytter vi en af hjørnestenene i det danske erhvervsliv.

Artiklens emner
Revisorbranchen
Uddannelsespolitik