Fortsæt til indhold

Las Olsen: Dansk opsving fortsætter, Trump eller ej

Selvom told, handelshindringer og ligefrem global handelskrig truer med Trump ved roret i USA, er de kortsigtede udsigter for dansk økonomi nogenlunde gode, også efter det amerikanske valg, skriver Danske Banks cheføkonom.

Debat
Las Olsencheføkonom i Danske Bank

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Las Olsen

Med Donald Trumps sejr ved valget i USA er der udsigt til told og handelshindringer også mod dansk eksport, og til noget, der meget nemt kan udvikle sig til en global handelskrig. Det må også stå rimelig klart, hvis det ikke gjorde det i forvejen, at Europa skal bruge flere penge på forsvar.

Men samtidig er der også god grund til at tro, at Trump-sejren betyder en endnu mere lempelig finanspolitik i USA, og i det hele taget er de kortsigtede udsigter for dansk økonomi nogenlunde gode, også efter det amerikanske valg.

Intet tyder i hvert fald på, at Trump ønsker at dæmpe forbruget i USA, landet vil derfor skulle importere lige så meget, told eller ej. Det vil så skulle ske til højere priser i USA eller med en stærkere dollar, men den samlede globale efterspørgsel vil formentlig stadig udvikle sig positivt det kommende år. Trump har i valgkampen lovet mange skattelettelser, og hvis han lever op til det, vil det endda betyde mere efterspørgsel i USA.

Det, der primært er negativt på kort sigt ved told er, at det skaber usikkerhed om de fremtidige vilkår, og derfor vil dæmpe virksomhedernes investeringer. Det er en effekt, som er svær at spå om, men som næppe er hverken en eller to procent af BNP, og som heller ikke rammer fra den ene måned til den anden. Her og nu er der desuden medvind til dansk økonomi fra faldende renter og stigende købekraft hos forbrugerne, som også er ting, der trækker opad for investeringslysten, normalt i hvert fald.

Valget kan selvfølgelig også få stor betydning for danske virksomheder, der er direkte afhængige af politiske beslutninger i USA.
Las Olsen

På længere sigt er en verden med mere told og mindre fri handel meget skadelig for velstanden, og den er mere skadelig for små lande end for store. Det vil sikkert også være negativt for europæiske aktier på kort sigt, hvis USA får en regering, der er mindre venligt stemt over for Vesteuropa.

Ikke mindst er der et markant pres for, at Europa skal bruge flere penge på forsvaret, og det skal så tages ud af nogle statskasser, der mange steder ikke har det særlig godt. Det kommer formentlig til at udløse krav om lempelser i EU’s budgetregler, som så igen kan resultere i pres opad på europæiske renter. Men her og nu peger pilen stadig mod opstramninger af de offentlige finanser i Europa næste år og mod rentenedsættelser i de kommende måneder.

Valget kan selvfølgelig også få stor betydning for danske virksomheder, der er direkte afhængige af politiske beslutninger i USA, så som virksomheder inden for medicin og grøn omstilling. Men det er nok tvivlsomt, om det vil være nok til for alvor at påvirke dansk økonomi som helhed.

Det hører også med til historien, at en stor del af dansk eksport til USA rent fysisk er fremstillet i USA, men alligevel tæller med som dansk. Men kunne næsten ønske sig, at politikerne efter valget faktisk får dæmpet efterspørgslen i USA, selv om det også kan ramme os på kort sigt.

Amerikansk finanspolitik er totalt uholdbar, og det bliver man nødt til at gøre noget ved på et tidspunkt. Jo længere, man venter, jo sværere bliver det, og jo større er risikoen for en form for gældskrise. Men der er der altså ikke meget, der tyder på, vil blive gjort noget ved lige nu, nok nærmere tværtimod.

Artiklens emner
Europæisk økonomi
Amerikansk økonomi