Fortsæt til indhold

Pensionsmidler kan styrke Europas digitale konkurrenceevne

Europa kan godt være med på ideer, kompetence og innovation, men tech-sektorens 35.000 opstartsvirksomheder mangler finansiel opbakning til at vokse sig helt store og forblive europæiske.

Debat
Mikkel Stavnsboadm. direktør, SAP Danmark

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Mikkel Stavnsbo

Antallet af ansatte i tech-branchen er syvdoblet, investeringerne er 10-doblet, og ud af 35.000 opstartsvirksomheder er 3.400 modne og 358 har nået en værdi på mere end syv mia kr. Det handler om teknologibranchen i Europa (inkl. Storbritannien) i 2024 sammenlignet med 2014. De opmuntrende fakta finder man i den dugfriske og informationsmættede 2024-rapport fra Atomico om tilstanden i den europæiske tech-branche. Storbritannien er førende, og Norden er særdeles godt med, skulle jeg hilse og sige.

Rapporten på flere hundrede sider er spækket med facts og har en helt anden optimistisk grundtone end den dystre Draghi-rapport om Europas økonomiske fremtid. Sidstnævnte bliver ofte citeret for, at Europa ikke har fostret en tech-gigant på linje med USA eller Kina. Hos SAP er vi med en værdiansættelse på næsten 2000 mia. kr ofte øverst på listen over Europas mest værdifulde tech-virksomheder, og vi er i top 10 på listen over de mest værdifulde virksomheder på tværs af brancher med Novo Nordisk helt i top. Vi har dog stadig langt op til verdens mest værdifulde selskaber. 98 ud af verdens 100 største virksomheder er til gengæld på vores kundeliste – heriblandt Apple, Microsoft, Google og Amazon, der jo naturligvis har brug for at kunne styre deres forretningskritiske arbejdsprocesser end-to-end.

Finansielt gab

Draghi-rapporten peger på et problem, der også beskrives af Atomico som et ”finansielt gab” på 2.500 mia. kr. Opstartsvirksomheder kan være tvunget til at søge amerikansk finansiering eller børsnotering for at tage de næste skridt på vækstrejsen. Kun 0,01 pct af kapitalen fra europæiske pensionsfonde går til Europas teknologiske startup-virksomheder, og et kursskifte her kunne ændre vilkårene for de modne scale-up-virksomheder og holde dem helt eller længere i Europa. Vi har brug for finansiel styrke og investeringsvilje for at skabe mere teknologisk succes i Europa.

Is i maven

En af Europas førende teknologiinvestorer – Xavier Niel – rykkede for nylig ud med en anden finansiel vinkel på AI-området. I Financial Times (18/11 2024) opfordrer han iværksætterne til at have is i maven. Når man får et tilbud på X kroner, er virksomheden sandsynligvis 2-3 gange X værd, og desuden vil Europas digitale konkurrenceevne få et løft, hvis ejerne ikke sælger ud for hurtigt. Vores virksomhed havde heller ikke haft sin nuværende position, hvis vores fem grundlæggere havde afgivet kontrollen i de første år i 1970’erne.

Atomico er en venture-virksomhed stiftet i 2006 af Skype-stifter Niklas Zennström, og Atomico-rapporten spørger ud i venture- og opstartsmiljøerne, hvor skoen trykker, og hvor potentialet ligger. Der peges ikke på manglende ideer, kompetence eller ambitioner. Billedet, som er genkendeligt fra Draghi-rapporten, er, at iværksætterne ønsker øget investeringskapital og lavere reguleringsgenvordigheder. Enig. Et samlet og stærkere europæisk kapitalmarked med aktive pensionsmidler og en ensartet teknologiregulering i alle lande vil øge muligheden for at skalere op i Europa og give et løft til den digitale konkurrenceevne.

Tvillinge-transition

Jeg er optimist af to andre årsager. Europa har et forspring på den grønne dagsorden, og vi skal sigte efter en grøn og digital transformation på samme tid. Denne tvillinge-transition kan for alvor accelerere vores udvikling mod bæredygtige forretningsmodeller, og den kræver skala og entydige standarder. Ifølge Atomico går 21 pct af Europas tech-investering til virksomheder med bæredygtighed som tema, mens det tilsvarende tal i USA er 11 pct.

Den anden er udviklingen inden for kunstig intelligens. I modsætning til den aktuelle bølge af konverserende AI, vil vi se virkelig innovation, når vi forandrer hele værdikæder og end-to-end-forretningsprocesser med AI, og alt andet lige har Europa mulighed for at gå forrest ved at samarbejde inden for brancher og bruge vores data intelligent.

Artiklens emner
It-industrien
Digitalisering