Fortsæt til indhold

Ny aftale mellem Indien og EU er vejen frem for dansk erhvervsliv

Danmark og EU står midt i store omvæltninger, der kræver is i maven, omtanke, handling og nye markeder. Her er Indien en afgørende samarbejdspartner, der står for solid vækst og masser af muligheder.

Debat
Lukas Lausen og Søren Holm Johansenhhv. chef for DI Global Handel og Investering, og bestyrelsesformand i Indisk-Dansk Handelskammer (IDCC)

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Lukas Lausen og Søren Holm Johansen

I disse turbulente tider afhænger Danmarks fremtidige velstand af, at vi orienterer os mod nye markeder og lande, der er i vækst og udvikling. Derfor er det en fantastisk nyhed, at EU i denne uge indgår en samarbejdsaftale om handel med Indien, verdens hurtigst voksende økonomi.

Aftalen er døbt »alle aftalers moder«. Den vil skabe nye job og muligheder…

Artiklens emner
Frihandelsaftale
Arbejdsmarked