AL Sydbank og DE: Her er erhvervslivets ønskeseddel til den nye regering
Danske virksomheder navigerer i en markant mere kompleks og uforudsigelig virkelighed end for blot få år siden. Midt i usikkerheden tegner der sig dog et klart billede: Virksomhederne er klar til at gribe nye muligheder, men det kræver, at den nye regering bidrager til at sikre et robust erhvervsliv.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Hvis virksomhederne står stærkere, står Danmark også stærkere. Det handler ikke kun om vækst og bundlinjer. Det handler om vores evne til at klare os i en verden, hvor usikkerhed, geopolitiske spændinger og teknologiske skift er blevet den nye normal. Et robust erhvervsliv er i stigende grad også et spørgsmål om national robusthed.
Derfor bør det være…



