Rollerne er ved at blive byttet om mellem herre og tjener
Vi må indrette os efter, at det i fremtiden i endnu højere grad bliver kineserne og inderne, der svinger takt<DB>stokken. Som når det gælder produktion af gamle europæiske bilmærker.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Jeg har erhvervet mig en ældre Land Rover. Personligt synes jeg, at det er en dejlig bil, særligt når man har lidt skov, hvor vejen ikke altid er lige farbar. Jeg har ønsket mig sådan én i flere år, siden min første Land Rover måtte lade livet – i hvert fald i mit ejerskab – da mine kompetencer på det bilmekaniske område klart overgås af andre Land Rover-entusiaster, som der til gengæld er en hel del af. Så den gamle kører forhåbentlig rundt et sted med en ny mere fingernem ejer.
Land Rover er et traditionelt britisk bilmærke, som blev skabt efter 2. verdenskrig under inspiration af den amerikanske Jeep. Når man er 50+, har mange det lidt sådan, at Storbritannien repræsenterer ”den gamle verden” og USA ”den nye”, men den almindelige verdensorden har ændret sig en del de seneste årtier.
Land Rover ejes i dag, sammen med det ligeledes traditionsbundne engelske bil-ikon, Jaguar, af indiske Tata Motors, som er Indiens største bilproducent. Tata Motors har ellers været mest kendt for ganske billige brugskøretøjer til landets befolkning, og man lancerede således i 2008 en nyudviklet minibil, Tata Nano, som ikke mindst gjorde sig bemærket ved sin pris, nemlig en lakh indiske rupees (100.000 rupees) svarende til ca. 12.000 kr.
To år forinden i 2006 havde Tata Motors imidlertid købt bilmærkerne Jaguar og Land Rover af Ford for ca. 2 mia. dollars, så den pengestærke indiske storproducent af økonomisk overkommelige småkøretøjer til den enorme indiske befolkning sad pludselig med ejerskabet af noget så traditionsbundet som den gamle kolonimagt Storbritanniens tidligere stolthed og identitet.
Når noget så ikonisk som markedet for luksusbiler i Jaguar og Land Rover-<AS>klassen nu i højere grad bestemmes af kinesernes købelyst, og ejerskabet i øvrigt er indisk, må man vel sige, at der er <AS>tale om intet mindre end en ny verdens-<QL>orden.Peter Falk, direktør, Dansk AktieAnalyse
I forvejen var det grænseoverskridende, at amerikanske Ford havde overtaget Jaguar og Land Rover, men det var trods alt Ford, som opfandt samlebåndet, og på én eller anden måde måtte briterne jo acceptere, at de ikke havde formået at følge med tiden og opretholde en levedygtig økonomi for deres eksklusive bilmærker. Men at inderne nu sidder for bordenden, er vel lidt af den omvendte verden i forholdet mellem herre og tjener.
Det rigtig interessante ud fra et globalt, økonomisk magtperspektiv er nu, at Tata Motors har fået udfordringer, så indtjeningen det seneste kvartal er ca. halveret i forhold til sammenlignings<DB>perioden. Ikke fordi salget af Jaguar og Land Rover til de gamle herrefolk i Europa er svækket – det går faktisk ganske godt – men fremgangen her er ikke tilstrækkelig til at opveje den kraftige tilbagegang i efterspørgslen efter Jaguar og Land Rover på det nye vækstmarked, Kina.
Når noget så ikonisk som markedet for luksusbiler i Jaguar og Land Rover-klassen nu i højere grad bestemmes af kinesernes købelyst, og ejerskabet i øvrigt er indisk, må man vel sige, at der er tale om intet mindre end en ny verdensorden.
Nu er det stadig de færreste kinesere eller indere for den sags skyld, som har råd til at køre Jaguar eller Land Rover, selv om de købte en 15 år gammel af slagsen, men der er en voksende overklasse i begge lande, som efterspørger luksus. Og selv om den procentuelt udgør en forsvindende lille del af befolkningen, er der rigtig mange. Så mange, at for luksusgode virksomhederne er vi nået dertil, at Kina og Indien udgør en afgørende vægt i den samle afsætning og ikke mindst indtjening.
Kina er – som bekendt – i en udfordrende fase, hvor den økonomiske vækst p.t. er den laveste i 25 år. Men f.eks. for sportsmærker som Adidas og Nike udgør det kinesiske marked det tredjestørste, og overskudsgraderne her er væsentligt højere end på de traditionelle hovedmarkeder i Europa og USA. Så Kina er ikke bare et sted, man kan producere billigt i, det er nu også blevet et hovedmarked i sig selv med en markant højere vækst end på de modne markeder i Vesten.
Min Land Rover Defender ophører i øvrigt med at blive produceret mod slutningen af 2015, hvilket er trist. Men det er jo inderne og kineserne, vi må rette os efter. Sådan er det blevet, og det er kun lige begyndt.



