Fortsæt til indhold

Milliardballade kan tvinge KMD i armene på Novo-selskab

Kommentar: Kapitalfonden Advent bliver nødt til at sælge Danmarks største it-selskab til en industriel køber. Fondsbørsen er lukket land efter milliardstrid med kunderne og miseren med Nets' børsdebut.

Eva Berneke har været topchef for KMD siden 2014 og har fået opgaven at ruste det tidligere kommunale it-selskab til et salg.
Debat

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Søren Linding, virksomhedsredaktør

KMD var efter sigende godt på vej mod en børsnotering sidste år. Men en plads i kurslisterne er i kølvandet på de seneste åbenbare stridigheder med de største kunder, herunder kommunerne, udelukket. Danmarks største it-virksomhed fremstår ganske simpelt ikke klar til et liv på børsen, og der er lange udsigter til, at den bliver det.

Det er ualmindeligt…

Artiklens emner
Novo A/S
NNIT