Fortsæt til indhold

Maersk Oil bliver ingen folkeaktie

Kommentar: A.P. Møller-Mærsks olieforretning får det svært på børsen. Der mangler ganske enkelt et klart investeringsalibi.

Gretchen Watkins skal som adm. dir. for Maersk Oil gøre sig selv mere synlig for at sælge A.P. Møller-Mærsks olieselskab på børsen. Foto: A.P. Møller-Mærsk
Debat

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Søren Linding, virksomhedsredaktør

Energiens fremtid er grøn. Fortiden er sort. Det bliver op ad bakke at forklare nuværende og potentielle investorer, at det er fornuftigt at eje aktier i A.P. Møller-Mærsks olieselskab, Maersk Oil, når det formentlig en gang i starten af næste år vil blive forsøgt børsnoteret.

Den mest oplagte metode er at fraspalte olieaktiviteterne og give alle Mærsk-aktionærer…

Artiklens emner
Børsnoteringer
A.P. Møller - Mærsk