Forstå partiernes sommergruppemøder på fem minutter
Tidligere var sommergruppemøder en intern forretning. Nu er der tale om koordinerede medieevents, der skal sætte dagsorden.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
August er måneden, hvor partierne holder sommergruppemøder, og det markerer samtidigt begyndelsen på en ny politisk sæson. Det formelle folketingsår går fra åbningen af folketinget i oktober, hvor der traditionen tro er åbningsdebat den første tirsdag i oktober, og løber officielt til og med grundlovsdag i juni.
Men det uformelle folketingsår starter før oktober, og det gør det med sommergruppemøderne, som er tiden, hvor partierne mødes en dag eller to, og blandt andet udnævner nye ordfører og rykker rundt på posterne. Derfor er sommergruppemøderne for den politiske nørd også spændende at følge. For partierne bruger sommergruppemøderne til at komme med nye budskaber og udspil, hvor de forsøger at sætte en ny agenda eller sætte sig på en eksisterende agenda.
Der har gennem årene sket en kraftig udvikling i både formen og måden sommergruppemøderne bliver afholdt på. Før i tiden var sommergruppemøderne i højere grad interne arrangementer, hvor partisoldaterne og ledelsen mødtes og fik drøftet en lang række politiske emner. Det formål skal stadigvæk opfyldes, men de eksterne formål er vigtigere end nogensinde. I dag er et af succeskriterierne for et vellykket sommergruppemøde, at der bliver lanceret en række nye politiske balloner og forslag, som ideelt set kan stjæle overskrifterne i så lang tid som muligt. Det er også grunden til, at partierne forsøger ikke at holder sommergruppemøde samtidigt.
Der er også symbolik i, hvor sommergruppemødet afholdes, og tendensen er, at det helst skal holdes uden for København rundt om i landet. Påfaldende få af sommergruppemøderne afholdes i København eller omegn, som følgende liste viser:
- Dansk Folkeparti - 7.-9. august, Sorø
- Venstre - 11. august, Aalborg
- SF - 13.-14. august, Kastrup
- Konservative - 14.-15. august, Nyborg
- Socialdemokratiet - 14.-15. august, Randers
- Liberal alliance - 15.-17. august, Slagelse
- Radikale Venstre - 17.-18. august, Nyborg
- Enhedslisten - 24. august, Aalborg
En anden udviklingstendens er, at flere partier forsøger at gøre sommergruppemøderne til deciderede medieevents, hvor der holdes stort pressemøde, og partiformanden stiller sig til rådighed med solointerviews og klare budskaber.
Dette gjorde f.eks. DF’s formand Kristian Thuelsen Dahl, da han ved deres sommergruppemøde på Soro meddelte,at DF var villig til at lave en total omstrukturering af registreringsafgiften. En udmelding der interessant nok kom på baggrund af en debat netop igangsat af Finans' fokus på leasingområdet for biler i foråret og sommeren.
Et succesfuldt sommergruppemøde for et parti i dag kan i hvert fald opridses med følgende tre kriterier:
Kriterium 1: Partiformanden får noget vigtigt og eksklusiv tv-tid på en af hovedkanalerne
Kriterium 2: Partier viser, at der er godt kameratskab og god stemning til omverdenen
Kriterium 3: Partiet kommer med en markant udmelding som sætter scenen resten af efteråret

