Erhverv

Claus Meyer sælger kendt kro: Stjernespækket hold tager over

Falsled Kro er blevet købt ud af Løgismose Meyers. Tidligere Mærsk-boss er ny medejer og bestyrelsesformand.

Artiklens øverste billede
Falsled Kro har fået ny ejerkreds. Foto: Carsten Andreasen

Den anmelderroste Falsled Kro på Fyn har fået ny ejerkreds.

Således køber en større kreds af kendte og velhavende personer kroen ud af Løgismose Meyers, der har stjernekokken Claus Meyer som medejer.

Den nye ejerkreds i Falsled Kro består af personer som fodboldstjernen Michael Laudrup, lensgreve Bendt Wedell, Mærks-arvingen Camilla Bredholt og den tidligere Mærsk-formand Michael Pram Rasmussen.

Sidstnævnte bliver ny bestyrelsesformand for Falsled Kro, fremgår det af en pressemeddelelse.

Michael Pram Rasmussen, Lars Thylander, Jacob Grønlykke og Michael Laudrup er alle en del af den nye ejerkreds af Falsled Kro. Fotocollage: Foto: Carsten Andreasen (tv.), Carsten Bundgaard (Midt højre) og Carsten Andreasen (th.)

Falsled Kro blev i 1971 overtaget af ægteparret Lene og Svend Grønlykke, der står bag Løgismose. Grønlykke-familien er stadig involveret i kroen, og brødrene Jacob og Mikael Grønlykke er også en del af kroens nye ejerkreds.

»Vi glæder os til fortsætte driften af Falsled Kro med samme respekt for stedets historie og betydning for dansk gastronomi. Det gælder om at bevare balancen mellem tradition og fornyelse, en balance, der har præget kroen, siden vores forældre satte kroen på verdenskortet i 1971,« siger Jacob Grønlykke i pressemeddelelsen.

Finans har spurgt Jacob Grønlykke, hvad den nye ejerkreds har betalt for Falsled Kro. Det har han ikke ønsket at oplyse.

Overtagelsen af Falsled Kro finder sted den 1. januar 2018, og den daglige ledelse vil fortsat blive varetaget af adm. direktør Randi Schmidt og køkkenchef Kasper Hasse.

Falsled Kro blev en del af Løgismose Meyers, da Løgismose og Meyers fusionerede for år tilbage. Kroen har de seneste år haft små underskud.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.