Fortsæt til indhold

OW Bunkers næstkommanderende: Koncernledelsen var imod børsnotering

Topledelsen i OW Bunker var slidt efter forgæves salgsbestræbelser i 2013 og var ifølge tidligere økonomidirektør Morten Skou imod en børsnotering.

OW Bunker gik konkurs i november 2014 efter blot otte måneder på børsen. En af årsagerne til virksomhedens kollaps var en løbsk kredit til en samarbejdspartner i Singapore. Nu står den tidligere Singapore-direktør Lars Møller tiltalt for mandatsvig ved Retten i Aalborg.
Erhverv

Kapitalfonden Altor og OW Bunkers koncernledelse var dybt uenige om beslutningen om at børsnotere den nordjyske oliekoncern.

Det har den tidligere økonomidirektør Morten Skou forklaret bagmandspolitiet i en afhøring, som torsdag blev fremlagt i straffesagen mod den tidligere OW Bunker-chef Lars Møller.

Allerede i 2013 forsøgte Altor at sælge virksomheden…

Artiklens emner
Skandalen i OW Bunker
OW Bunker