Fortsæt til indhold

Lego-familiens rebel taber millioner på bilparadis

Det er halvandet år siden, at Anders Kirk Johansen åbnede stedet, der skal være Danmarks mest spektakulære bilhus.

Anders Kirk Johansens er kendt som Lego-familiens rebel, der gerne skilter med sin rigdom. Hans drøm om Danmarks mest spektakulære bilhus er fortsat en underskudsforretning. Foto: Rasmus Baaner
Erhverv

Anders Kirk Johansen, der er nevø til Lego-kongen Kjeld Kirk Kristiansen, har en drøm om at eje Danmarks mest spektakulære bilhus.

Drømmen om et slaraffenland for biltosser har dog endnu engang kostet et millionbeløb for Anders Kirk Johansen.

Bilhuset Mygarage i Vejle kom således ud af 2017 med et underskud efter skat på næsten 8 mio. kr. Året forinden var underskuddet 3,2 mio. kr.

»Resultatet for 2017 er i lighed med sidste år påvirket af udgifter til opstart og udvikling af aktiviteterne i selskabet. Der er gjort konkrete tiltag for at forbedre resultatet i det kommende regnskabsår,« skriver Mygarage i sit nye regnskab.

Mygarage åbnede i efteråret 2016 og har salg, service og opbevaring af eksklusive biler som hovedaktivitet.

Ejere af eksklusive bilmærker som Porsche, Ferrari og Lamborghini kan få deres køretøjer opbevaret i lækre omgivelser og under sikre rammer i glasbure.

Forbilledet er Motorwelt i Stuttgart, hvor der ligesom i Vejle er tilknyttet forhandlere og værkstedsfaciliteter, mens bilinteresserede kan kigge indenfor og få sig en oplevelse.

Mygarage er beliggende i lokaler, der tidligere husede en Egetæpper-fabrik. Det første år af bilhusets levetid fyldte det 8.000 ud af 18.000 ledige kvadratmeter af den tidligere Egetæpper-fabrik.

Men i september meldte Mygarage ud, at den ville udvide.

»Vi har hele tiden arbejdet med forretningen Mygarage som en flertrins-raket, der skulle ende med Danmarks mest spektakulære bilhus, hvor alt en bilentusiast drømmer om, kan findes under ét tag,« sagde Lars Bjørnbak, direktør i Mygarage, dengang til Vejle Amts Folkeblad.

Mygarage ligger i det nordlige Vejle, hvor den 17.000 kvadratmeter store bygning tidligere husede Egetæpper.

Lego-familiemedlemmet Anders Kirk Johansen er selv begejstret og passioneret omkring klassiske biler. Han er desuden kendt for ikke at være som de andre i Lego-familien.

Han er rebellen, der blev direktør i en fodboldklub i en ung alder, gerne stiller op til et billede med en cigar i hånden og ikke er bange for at skilte med sin rigdom.

Sådan ser det ud inden for i Mygarage. Foto: Jens Overgaard

Anders Kirk Johansen er søn til Gunhild Kirk Johansen, som er storesøster til Lego-kongen Kjeld Kirk Kristiansen. Kirk Johansen-familien blev købt ud af Lego i 2007 og har siden tjent store penge på familiens pengetank, Kirk Kapital.

Dog kom Kirk Kapital ud af 2017 med et stort millionunderskud. Anders Kirk Johansens personlige holdingselskab, A. Kirk A/S, havde ligeledes et underskud i millionklassen i fjor.

A. Kirk A/S, der ejer Mygarage, havde et tab på 6 mio. kr. mod et overskud på omkring 8 mio. kr. i 2016.

Artiklens emner
Lego