Fortsæt til indhold

Topchef stopper i dansk milliardfirma efter 16 år

Terma har netop offentliggjort et nyt imponerede årsregnskab.

Erhverv

Dansk forsvarindustris største aktør skal have ny topchef.

Således stopper Jens Maaløe som adm. direktør i aarhusianske Terma, hvor han har været øverste chef i 16 år.

Det oplyser Terma i en pressemeddelelse mandag morgen.

»Jens Maaløe har aftalt med bestyrelsen, at han efter godt 16 år som adm. direktør i Terma A/S fratræder sin stilling efter udgangen af regnskabsåret 2018/2019, når hans afløser er fundet. Jens Maaløe fylder 64 år i januar 2019. Bestyrelsen har igangsat søgningen efter en ny direktør,« skriver Terma i pressemeddelelsen.

Nyheden om Jens Maaløes afsked med Terma kommer samtidigt med, at virksomheden har offentliggjort sit seneste årsregnskab.

Det årsregnskab viser den højeste omsætning i Terma nogensinde. Omsætningen landede i det forskudte regnskabsår 2017/2018 på 1,8 mia. kr.

Indtjeningen efter skat faldt en smule i forhold til rekordåret 2016/2017, men endte dog alligevel på 72 mio. kr.

»Vi har igen i år set en positiv udvikling i vores forretningsområder, som har sikret Terma endnu et godt resultat. Terma fortsætter den høje investeringstakt i udvikling af nøgleteknologier og nye produkter,« siger Jens Maaløe i forbindelse med årsregnskabet.

Terma beskæftiger omkring 1.500 fuldtidsmedarbejdere og udvikler systemer til civile, militære og sikkerhedsmæssige formål. Det handler om både kommando- og kontrolsystemer, radarsystemer, rumfartsteknologi og strukturdele til flyindustrien.

Terma har hovedsæde i Lystrup ved Aarhus og har desuden danske afdelinger i Grenaa og Herlev.

Virksomheden ejes af Thomas B. Thriges Fond.

Artiklens emner
Terma
Jens Maaløe