Analytikere: Anders Boyer er den optimale løsning for Pandora i en svær tid
Pandora siger farvel til sin topchef, Anders Colding Friis. Selskabet skal i en overgangsperiode ledes af finansdirektøren og en ny driftschef, indtil en afløser er fundet.
Med afgangen af Anders Colding Friis som topchef i Pandora kastes den danske smykkegigant ud i et ledelsesvakuum.
Men med finansdirektør Anders Boyer som en overgangsfigur i spidsen for selskabet er det den mest optimale løsning, indtil en ny topchef er fundet, mener analytiker.
»Med de store problemer, som Pandora står overfor, er det aldrig godt med en overgangsfigur. Til gengæld er det den mest optimale løsning at lade finansdirektør Anders Boyer træde til sammen med Jeremy Schwartz. Investorerne har stor tillid til Anders Boyer,« siger analytiker Søren Løntoft Hansen fra Sydbank.
Bestyrelsen for Pandora skal i gang med at finde en ny topchef, og indtil det sker, skal Anders Boyer lede selskabet sammen med driftsdirektør Jeremy Schwartz, der tiltræder 1. september. Sidstnævnte kommer fra en stilling som topchef for The Body Shop.
Anders Boyer er for kort tid siden blevet ansat som finansdirektør, og han kommer med en aura af respekt og gode resultater fra tidligere stillinger i Hempel, GN og A. P. Møller Mærsk.
Han er langtfra ukendt med Pandora, da han sad i bestyrelsen, indtil han blev udnævnt til CFO for Pandora.
Det er desuden er udbredt opfattelse i markedet, at Anders Boyer i høj grad havde presset på for at få offentliggjort nedjusteringen af forventninger, inden han skulle tage over.
»Det er aldrig godt med et vakuum. Det optimale havde selvfølgelig været, at bestyrelsen kunne fortælle, at den for lang tid siden havde sat en søgning i gang. Men med Anders Boyer ved roret i en overgangsperiode har man fundet den optimale løsning. Han er en CFO, der også kan tænke strategisk, og han er måske bestyrelsesformand Peter Tuborghs bedste rekruttering overhovedet,« siger investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet.
Ud over en ny topchef har Pandora også meldt ud, at man vil udvide bestyrelsen med flere medlemmer, som har de rette kompetencer inden for segmentet luksussmykker.

