Fortsæt til indhold

Stort dansk rejseselskab skifter nu ejer

Den danske rejsefamilie Andersen får lov til at slippe sit livsværk. Prisen er fortsat hemmelig.

Erhverv

Familien Andersen fra Fyn slipper nu endegyldigt ejerskabet i det store rejseselskab Gislev Rejser, der hvert år sender mere end 50.000 danskere på ferie.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har sagt god for, at rejseselskabet fra Fyn bliver solgt til mediekoncernen Aller. Salget blev meldt ud for en måned siden, men manglede myndighedernes godkendelse.

Den er nu kommet.

Dermed overdrager familien Andersen formelt 85 pct. af aktierne i Gislev Rejser til Aller-koncernen, der bl.a. også ejer Nilles Rejser, Nyhavn Rejser og Beach Tours.

Gislev Rejser er et af Danmarks ældste rejsebureauer, og det nu tidligere familieejede selskab blev etableret i 1946. Hovedaktionær er Poul Andersen, der er tredje generation i virksomheden. Han fortsætter som adm. direktør.

Hidtil har familien Andersen ejet Gislev Rejser gennem selskabet Velsig A/S. Det har en egenkapital på 125 mio. kr.

Gennem årene har Gislev Rejser genereret pæne millionoverskud. I det seneste regnskab for 2017 faldt overskuddet imidlertid fra 8 mio. kr. til lidt over 2 mio. kr. Det blev af ledelsen stemplet som »utilfredsstillende«.

Hvor meget Aller-koncernen har betalt for at overtage Gislev Rejser, er hemmeligt.

Gislev Rejser begyndte i sin tid med at arrangere busrejser til udlandet, men de senere år har kunderne i endnu større grad fået stukket en flybillet i hånden.

Selskabet fortsætter som en selvstændigt brand under Aller-koncernens rejsedivision, Aller Leasure, som dermed nu omfatter en håndfuld selskaber med en samlet omsætning på mere end 1 mia. kr.

Artiklens emner
Aller Holding A/S
Gislev Rejser