Erhverv

Adi flyttede til Danmark og åbnede et spilfirma: Nu har han fået 7,7 mio. kr. på et år

Den danske spilvirksomhed Skidos med Adi Prakash i spidsen vil have børn til at spille Super Mario og Subway Surfers i skolen. Den idé har på kort tid kastet penge af sig.

Artiklens øverste billede
I 2015 blev Adi Prakash inviteret til Danmark fra Indien. I dag er han flyttet hertil og driver spilvirksomheden Skidos, der netop har modtaget sin anden millioninvestering.

Det begyndte 5.844 km fra Danmark, men i dag står indiskfødte Adi Prakash bag det danske spilfirma Skidos, der netop har modtaget sin anden millioninvestering inden for et år.

»Investorerne har været tilfredse med os, og vi har nået vores mål om 800.000 downloads inden for et år. Nu vil vi bruge investeringen og det næste år på at komme ind på det amerikanske marked,« siger stifter Adi Prakash.

Tilbage i 2015 blev Adi Prakash inviteret til et startup-event i København, hvorefter han købte en flybillet og tog sin idé med fra Indien til Danmark.

Nu står han bag den danske spilvirksomhed Skidos, som i alt har modtaget 7,7 mio. kr. i investeringer samt åbnet kontorer i både København og Delhi.

Og det var netop i Indien, at Adi Prakash fik ideen til spilvirksomheden. Han ville tage populære smartphone-spil og omdanne dem til læringsapps, så børn i alderen 4-11 år kan lære, samtidig med at de klarer virtuelle forhindringsbaner og hopper efter mønter.

Den idé faldt en række investorer for. I sommeren 2017 modtog Skidos en millionindsprøjtning på knap 5 mio. kr. fra PreSeed Ventures
og venturefonden Seed Capital, der tidligere har hjulpet danske it-succeser som Endomondo og Trustpilot.

Et år senere har de samme investorer postet yderligere 2,7 mio. i Adi Prakashs læringsspil.

Skidos har legeaftaler med det danske spilhus Hugo Games samt 30 andre internationale spiludviklingshuse. Det er netop deres populære smartphone-spil, som bliver til læringsspil.

»Vores udfordring er, at når du går på App Store, er du nødt til at downloade hvert enkelt af vores spil. Vi vil gerne, at brugerne kun skal downloade én gang for at få adgang til det hele,« siger Adi Prakash.

Lige nu er de 12 ansatte i virksomheden fordelt på hovedsæderne i København og New Delhi. Til december vil der være 17 ansatte.

Adi Prakash valgte at stifte Skidos i Danmark, fordi han mener, at vilkårene for innovative startups er gode her.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.