Fortsæt til indhold

Tryg udnævner ny finansdirektør

Tryg har udnævnt 49-årige Barbara Plucnar Jensen til ny finansdirektør som afløser for Christian Baltzer, der stopper medio oktober.

Erhverv

Tryg har udnævnt ny koncernfinansdirektør. Hun hedder Barbara Plucnar Jensen, er 47 år og kommer fra en stilling som finansdirektør for rengøringsgiganten ISS´s engelske og irske afdeling.

Barbara Plucnar Jensen er 47 år og har en kandidatgrad i økonomi fra 1996 fra Københavns Universitet. Hun kommer fra en stilling som CFO for ISS’s største marked i England og Irland og har desuden en solid erfaring inden for investering og treasury fra sin ni-årige karriere i ISS og før da fra Danske Bank, hvor hun varetog en række forskellige ledende stillinger i tretten år. Hun har blandt andet stået i spidsen for centrale analyse-, udviklings- og salgsfunktioner i sine tidligere job.

Hun får ansvaret for at fortsætte den stærke finansielle styring gennem den digitale transformation, som Tryg-koncernen er i fuld gang med.

Artiklens emner
Tryg Forsikring
Christian Baltzer