Fortsæt til indhold

Macquarie forsøgte at ride dansk mediestorm af med brev til ATP's direktør

Nye oplysninger om, at den australske bank og TDC-ejer Macquarie samarbejdede med den svindelmistænkte Sanjay Shah vækker politisk forargelse på Christiansborg.

Australske Macquarie Bank har været inde i en journalistisk orkan de seneste uger på grund af læk af interne mails, der tyder på at ledelsen var klar over, at banken risikkerede at træde over stregen til det ulovlige i sin finansiering af de i dag meget udskældte cum-ex handler, der har kostet den tyske stat et mindre trecifret mialliardbeløb. Foto: Reuter
Erhverv

Det udløste politisk forargelse, da en række europæiske medier i sidste måned blotlagde, hvordan en kreds af banker, rådgivere og finansfolk havde orkestreret et angreb på flere statskasser i Europa gennem spekulation med udbytteskat.

En af aktørerne var den australske investeringsbank Macquarie, som herhjemme er kendt for at have købt sig ind i TDC…

Artiklens emner
Udbytteskattesagen
Macquarie Group