Erhverv

Danske Bank i forhandlinger om salg af pensionsaktiviteter i Sverige

Danske Bank kan være tæt på et milliardfrasalg, der skal sende Danica Pensions svenske forretning på nye hænder.

Artiklens øverste billede
Foto: Kasper Palsnov/Ritzau Scanpix

Danske Banks datterselskab Danica Pension er i forhandlinger med en unavngiven mulig køber, som ønsker at overtage Danicas svenske pensionsaktiviteter.

På baggrund af en mediehenvendelse bekræftes det, at Danica Pension, Livsforsikringsaktieselskab, der er en del af Danske Bank-koncernen, er i forhandlinger med en konkret køber om overtagelse af Danica Pension Försikringsaktiebolag (Danica Pension i Sverige).

Det meddeler Danske Bank i en selskabsmeddelelse.

Forhandlingerne pågår fortsat, og der er ikke sikkerhed for, at overtagelsen gennemføres, lyder meldingen.

Danske Bank og Danica Pension vil komme med yderligere oplysninger, hvis og når dette er påkrævet og vil ikke kommentere sagen yderligere på nuværende tidspunkt.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.