Konkursramt dansk firma med 60 sælgere har efterladt milliongæld
Foreløbigt har kurator opgjort kravene mod konkursboet til 6,5 mio. kroner
Måske har det daværende telemarketingselskab Jyske Salgshus fortrudt, at de i efteråret reklamerede på nettet med, at ansatte med tiden kunne tjene over 500.000 kr. om året hos dem.
For i november blev selskabet erklæret konkurs.
Og nu viser en gennemgang af konkursboet, som Jydske Vestkysten har fået aktindsigt i, at selskabet stod med en gæld i millionklassen.
Foreløbig har kurator opgjort kravene mod konkursboet til 6,5 mio. kroner, og ifølge kurator er størstedelen krav fra Skat - bl.a. en regning på 3,3 mio. kr. i manglende momsbetalinger.
Selskabet havde i alt ca. 60 ansatte, og det solgte primært telemarketingydelser, bl.a. til Telmore.
Kurator Jan Bruun Jørgensen fra advokatfirmaet Andersen Partners fortæller til avisen, at selskabet blev drevet »groft uforsvarligt.«
»Efter vores vurdering betalte selskabet 1,5 millioner kroner i juni, selv om det vidste, at det her ville ende galt,« siger han.
Han refererer til, at selskabet tilbage i juni blev begæret konkurs af Skat, men dog fandt 1,5 mio. kr. og fik derfor i første omgang afværget konkursen. Jyske Salgshus måtte dog trække stikket i november.
Selskabets sidste regnskab, der blev offentliggjort i maj 2018, viste et underskud på 5,5 millioner kroner.
Egenkapitalen var minus 5,4 millioner kroner, skriver avisen, som også har været i kontakt med direktør Jakob Agerskov Thusen, men som ikke er vendt tilbage med svar.