Prisen for en taxitur er eksploderet siden årtusindeskiftet
Finans fakta: Prisen for en taxitur er siden 1980 steget kraftigt sammenlignet med den generelle prisudvikling. Især siden år 2000 har taxipriserne foretaget en himmelflugt.
Siden 1980 har prisen for en taxitur på de danske veje kun bevæget sig én vej - opad.
Taxipriserne har de seneste næsten 40 år udviklet sig langt hurtigere end den generelle prisudvikling i samfundet - og især siden årtusindeskiftet er taxipriserne nærmest eksploderet.
Det viser en særkørsel, som Danmarks Statistik har foretaget for Finans.
De indekserede tal, der går tilbage til 1980, gør det muligt at sammenligne prisudviklingen inden for en række tjenester med forbrugerprisindekset, og dermed hvor meget prisen er steget fra 1980 til 2018 sammenlignet med det generelle prisniveau herhjemme.
Siden 1980, der er indekseret til 100, er taxipriserne i Danmark steget til indeks 496, mens forbrugerprisindekset i samme periode er steget til 309.
Og det er især på denne side af årtusindeskiftet, at taxiprisen for alvor er stukket af i forhold til den almindelige prisudvikling. Siden år 2000 er prisen for en taxitur steget med over 80 pct., hvilket er mere end dobbelt så meget som den generelle prisudvikling.
Til sammenligning har prisen på flyrejser de seneste 38 år fulgt nogenlunde det samme niveau som den generelle prisudvikling, mens priserne på teleområdet faktisk i dag ligger mærkbart under forbrugerprisindekset. Prisen for en flyrejse er i dag indekseret til 308, mens prisen for telefoni er helt nede på indeks 109.