Fortsæt til indhold

Chr. Hansen mister mulig kronprins: »Det er et beklageligt tab«

Forventningerne til ingredienskoncernen Chr. Hansen er altid skyhøje efter flere års succesridt, men året har indtil videre ikke helt kunnet indfri markedets høje ambitionsniveau. Nu mister selskabet et af sine største talenter.

Mexicanske Mauricio Graber har tidligere fortalt, at en af hans vigtigste opgaver som topchef for Chr. Hansen er at fremelske sin efterfølger internt. Nu har han mistet en af de mest oplagte kandidater. Foto: Lars Krabbe
Erhverv

Problemer har det med at opstå samtidig, og det er i den grad tilfældet i det Novo-ejede Chr. Hansen, der er blandt verdens førende ingrediensselskaber.

Både salg og indtjening skuffer markedet, og samtidig må selskabet nu vinke farvel til en mand med potentiale til at blive topchef på sigt, danske Christoffer Lorenzen.

Han forlader jobbet som koncerndirektør…

Artiklens emner
Chr. Hansen
Mauricio Graber