Erhverv

Sydbank: Udfaset væksthåb og nedjustering i Ambu vil presse aktien

Artiklens øverste billede
Ifølge Søren Løntoft Hansen er der flere ting, som vidner om, at direktionen har en stor tiltro til, at markedet for endoskoper til engangsbrug vil tage fart. Arkivfoto

Ambu står til at få en hård dag på den københavnske fondsbørs, efter at medicoselskabet mandag aften nedjusterede forventningerne til helåret, ændrede på de finansielle mål for næste år og satte gang i udfasningen af et af selskabets kommende væksthåb.

Ifølge Søren Løntoft Hansen, der er senioranalytiker hos Sydbank, vil aktien klare sig dårligere end markedet, men samtidig er det svært at spå om, hvor meget aktien vil falde fra start.

- Udfasningen af koloskopet og nedjusteringen af forventningerne bør ret beset sætte aktien under pres. Når det er sagt, skal man som investor være opmærksom på, at aktien i forvejen er faldet med 40 pct.

- Der er kommet meget negativt ind i aktien, siden Ambu lancerede Lars Marchers afsked, og det kan måske godt begrænse faldet lidt. Der er i høj grad indregnet nogle negative scenarier og usikkerhed for den fremtidige vækst. Til gengæld har investorerne nu mere vished for, hvordan Ambu ser på det finansielle fundament de kommende år, siger han.

For lidt mere end en måned siden annoncerede Ambu, at den daværende administrerende direktør, Lars Marcher, var fortid hos det danske medicoselskab. Han blev i stedet udskiftet med amerikanske Juan-José Gonzalez, der tidligere har haft en række ledende stillinger hos Johnson & Johnson.

Den nye topchef har den seneste måned set strategien, der går under navnet Big Five 2020, igennem sammen med resten af direktionen, og det førte mandag aften til en række ændringer.

For det indeværende regnskabsår 2018/19 blev forventningerne skåret til, og Ambu regner nu med at sælge cirka 750.000 endoskoper i det igangværende regnskabsår mod tidligere "mere end" 750.000 endoskoper.

Samtidig ses den organiske vækst at lande på 14-15 pct. mod førhen 15-16 pct., mens driftsmarginen, målt på EBIT før særlige poster, ventes at ramme 22 pct. mod tidligere 22-24 pct.

Den lavere vækst skal blandt andet ses, i sammenhæng med at Ambu har valgt at udfase engangskoloskopet SC210, som tidligere ellers er blevet set som et af de nye væksthåb i det forretningsområde, selskabet selv kalder for visualisering.

En test i USA med henblik på at dokumentere, at SC210 lever op til standarderne for genanvendelige koloskoper, er nemlig ikke faldet heldigt ud, og derfor har Ambu besluttet at stoppe markedsføringen af produktet.

- Det er et alvorligt tilbageslag for Ambu, da der er omkring 50 mio. årlige koloskopiprocedurer. Så det er et stort marked. Det må være skuffende for både Ambu og investorerne, siger Søren Løntoft Hansen.

- Jeg synes egentligt, at udfasningen også viser rettidig omhu. Hvis man kan se, at en test falder dårligt ud, og indlæringskurven er svag, så giver det ingen mening at have produktet på markedet. Det bifalder jeg, men det skaber usikkerhed. Er der overhovedet en gang på jord for de her engangskoloskoper? Den usikkerhed er der jo stadigvæk, siger Sydbanks analytiker.

Netop koloskopet til engangsbrug har været omgærdet af en del usikkerhed, men det er fortsat planen, at Ambu skal kunne levere et engangsvideoskop til koloskopiprocedurer. I meddelelsen skriver Ambu, at det i stedet sætter flere ressourcer af til at udvikle et produkt kaldet Ascope Colon, som ventes lanceret i andet kvartal af 2020/21.

Der er ikke kun negative elementer i den meddelelse, som Ambu offentliggjorde mandag. Ifølge Søren Løntoft Hansen er der nemlig flere ting, som vidner om, at direktionen har en stor tiltro til, at markedet for endoskoper til engangsbrug vil tage fart.

- Jeg synes egentligt, at meddelelsen signalerer tro på forretningen, og at man er ved at accelerere pipelinen. Der er positive meldinger om en ny bærbar skærm og bedre kvalitet, der er forventninger om en hurtigere opbygning af markedet inden for ENT (endoskoper til øre-, næse- og halsprocedurer, red.), og der kommer nye produkter inden for urologi. Jeg synes ikke, at det udelukkende er dårligdomme, siger han.

Han fremhæver også, at Ambu sætter ind på at opruste sin salgsstyrke gennem investeringer i organisationen.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.