• For abonnenter
Erhverv

Kritikere undrer sig: Varme- og elkunder håndteres vidt forskelligt på Christiansborg

Den 2. juni 2017 vedtog Folketinget to lovforslag. Det ene var et hasteindgreb mod historiske renteregninger til fjernvarmekunder. Det andet blåstemplede bl.a. renteregninger for historiske investeringer til elkunder.

Artiklens øverste billede
Daværende klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt (V) slog sig op som forbrugernes minister, da han i juni 2017 greb ind over for en rentefidus blandt fjernvarmeselskaber, som stod til at koste varmekunderne op mod 3,4 mia. kr. Der er dog ikke grebet ind over for elnetselskabernes mulighed for at bruge samme rentefidus. Foto: Jens Dresling

I maj og juni 2017 hastede Folketinget et forslag igennem lovmøllen for at forhindre en lang række fjernvarmeselskaber i at udskrive uventede renteregninger på op mod 3,4 mia. kr. til hundredtusinder af danske varmekunder.

Situationen var opstået, fordi selskaberne med en ny afgørelse i hånden ville have forrentet historiske

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.