Demant arbejder stadig på at rydde op efter cyberangreb
To uger, efter at Demant blev ramt af cyberkriminalitet, har selskabet fortsat ikke noget bud på de økonomiske konsekvenser af hændelsen.
- Vi forventer at få de resterende forretningskritiske systemer, applikationer og servere gendannet inden for den næste måned. Vi kan i skrivende stund ikke konkludere på hændelsens finansielle indvirkning, skriver Demant i en opdatering.
Selskabet kan dog berette om flere fremskridt i forhold til at få it-systemerne op at køre igen, efter at systemerne blev lagt ned for godt to uger siden med store konsekvenser til følge.
- Mangel på adgang til nøgle-it-infrastruktur siden hændelsen har haft indvirkning på kerne-forretningsprocesser i hele værdikæden, herunder R&D, produktion og distribution. Hændelsen har påvirket alle forretningsområder i varierende grad og med regionale forskelle, skriver Demant.
Koncernen har blandt andet oplevet forsinkelser i leverancen af produkter på tværs af forretningsområder, og har også været påvirket i forhold til muligheden for at modtage ordrer. I høreapparatforretningen har mange klinikker i netværket ikke været i stand til at servicere brugere på normal vis.
En del nøgle-infrastruktur er i løbet af de seneste par uger blevet reaktiveret. Ifølge Demant handler det blandt andet om administration af brugeradgange, globalt netværk, centrale dataservere, basal telefoni og adgang til e-mail.
- Med regionale forskelle har vi været i stand til at genetablere og genaktivere flere ERP-systemer, men vi mangler stadig at gendanne visse forretningskritiske systemer, applikationer og servere for frigive disse til brug, skriver Demant.
Det vigtige produktions og distributionscenter i Polen, som omfatter høreapparater og processorer til høreimplantater, er i forhold til distributionsdelen i normal drift.
- Produktionslinjen inden for høreapparater er under ramp-up, og vi forventer normal kapacitet ved udgangen af denne uge, skriver Demant.
Også produktionen og distributionen i Mexico er på vej op i gear og nærmer sig snart normal kapacitet.
I Asien er der stadig en del arbejde at gøre, mens Nord-, Central og Sydamerika er mindst berørt af hændelsen.
/ritzau/FINANS