Erhverv

Trumps straftold truer hele den skotske whiskyindustri

Den skotske whiskyindustri frygter at blive den store taber i handelskrigen mellem USA og EU.

Artiklens øverste billede
De skotske whiskyproducenter frygter for deres omsætning og marked, hvis Storbritannien skulle forlade EU.

USA’s straftold på varer fra Europa har sendt chokbølger af bekymring gennem den skotske whiskyindustri.

Produktionen af whisky er en lukrativ milliardforretning i Skotland, men nu frygter industrien, at den amerikanske told på 25 pct., som er blevet indført fra og med fredag, vil ramme salget hårdt og i sidste ende koste arbejdspladser.

»Whiskyindustrien er en hjørnesten i den skotske økonomi, som beskæftiger 11.000 personer – heraf mange i landets landdistrikter. Det er en af vores største eksportsucceser,« siger Colin Clark, der er konservativt medlem af det britiske parlament og juniorminister i Skotlandsministeriet, til Sky News.

Efter at have fået grønt lys fra verdenshandelsorganisationen WTO, har USA’s præsident Donald Trump indført straftold på europæiske varer for anslået 7,5 mia. dollar, hvilket svarer til ca. 50 mia. danske kr.

Årsagen til striden mellem USA og EU går på den økonomiske støtte til den europæiske flyproducent Airbus, som EU har ydet.

Omvendt har EU tidligere vundet en tilsvarende sag ved WTO om USA’s støtte til den amerikanske flyproducent Boeing.

Konkret har amerikanerne indført told på 10 pct. på fly produceret i Europa, mens landbrugsvarer påføres 25 pct. told – og den skotske whisky falder ind under den sidste kategori.

Alene sidste år eksporterede de skotske whiskyproducenter for anslået 1,7 mia. pund, svarende til 14,5 mia. danske kr., til det amerikanske marked, og skotterne frygter nu, at salget kan falde med op til 20 pct. det kommende år.

»I sidste ende kan det her koste arbejdspladser,« siger Karen Betts, der er adm. direktør for den skotske whiskyindustris brancheforening Scotch Whisky Association.

»Straftolden underminerer årtiers investeringer og hårdt arbejde, som i dag er årsag til, at salget af skotsk whisky til USA er eksploderet. Det vil ramme både selve industrien og forsyningskæden,« uddyber Karen Betts.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.