Nissan slagter kendt bilmærke
Samtidig vil Nissan lukke ulønsomme produktionslinjer i et opgør med strategien fra den tidligere topchef Carlos Ghosn.
Nissan Motor Co. kan være på vej til at droppe det kendte bilmærke Datsun som led i en større sparerunde.
Desuden vil koncernen udfase andre tabsgivende modeller og lukke et antal produktionslinjer på verdensplan.
Nissan har igangsat en oprydning i koncernen under navnet ”Performance Recovery Plan”, der er en genopretningsplan.
Den skal gøre op med den strategi, den tidligere skandeleramte topchef Carlos Ghosn ellers havde udstukket, skriver Reuters med henvisning til interne kilder i koncernen.
Ghosn blev arresteret for ”økonomiske uoverensstemmelser” - hvilket han dog benægter. Og den skandale satte et i forvejen dysfunktionelt samarbejdet mellem Nissan og Renault under yderligere pres.
Planerne om lukningen af produktionslinjer vil især ramme fabrikker i u-lande hårdest, hvor der produceres Datsun og andre mindre biltyper.
Datsun blev egentlig udfaset i 1980’erne, men Carlos Ghosn genoplivede mærket med tanke på de såkaldte emerging markets. Modellerne bliver produceret i Indonesien, Indien og Rusland.
Nissan har afvist at kommentere oplysningerne, skriver Reuters.