Carlsberg har åbnet et større specialbryggeri i Kina
Bryggeriet skal forsyne både markedet i Kina og regionen Asia Pacific med mere håndbrygget øl.
Carlsberg har sat produktionen i gang på sit helt nye specialbryggeri i Tianchang i Anhui-provinsen i Kina.
Det nye bryggeri for ”craft & specialty”-øl skal levere de øl, som Carlsberg håber kan give en endnu større udbredelse af de mere specielle øltyper i Kina og resten af regionen, skriver internetsiden shine.cn og bekræftes af Carlsberg i Danmark.
Denne type af mere håndbryggede øl - i forhold til industrielt fremstillede øl i stor skala - får en større og større betydning for bryggeriet, da indtjeningen er markant højere, og da det er denne type produkt, som mange kunder i middelklassen efterspørger.
Carlsberg Beer Anhui Co. Ltd er et helejet datterselskab af Carlsberg, og den danske brygger har investeret over 14,3 mio. dollars eller knap 100 mio. kr. i det nye bryggeri.
Kapaciteten bliver på 100.000 hl om året og har dermed en pæn størrelse for et specialbryggeri.
Bryggeriet i Tianchang bliver omdrejningspunktet for produktionen i området af ølmærker som 1664, Grimbergen og Brooklyn.
Salget af specialøl i Kina vokser med 40 pct. om året og dermed langt mere end det almindelige ølmarked. De store vækstrater skal dog ses i sammenhæng med, at man kommer fra meget små mængder.



