Danfoss lukker fabrik - nedlægger 335 stillinger
Den danske industrigigant Danfoss lukker sin fabrik i Kolding og flytter produktionen til Polen.
335 medarbejdere på Danfoss’ fabrik i Kolding skal snart se sig om efter et andet arbejde.
Danfoss har besluttet at nedlægge fabrikken og flytte produktionen til Grodzisk i Polen. Det fremgår af en pressemeddelelse.
Fabrikken kan ikke producere konkurrencedygtige køle- og air-conditioning-komponenter, lyder det, og derfor bliver den gradvist lukket frem mod 2022.
Det koster 335 ansatte jobbet.
»Vi har mange kompetente og dedikerede medarbejdere i Kolding, og vi ønsker naturligvis, at alle medarbejdere kan blive så længe som muligt i overgangsperioden. Vi vil sikre, at alle ansatte, der er berørt af flytningen, behandles ordentligt og retfærdigt, og tilbydes den nødvendige støtte i forbindelse med processen,« udtaler Kristian Strand, direktør for Danfoss Refrigeration and Air-Conditioning Controls, i pressemeddelelsen.
Også Danfoss’ lokaliteter i Vejle og Viby lukkes. Aktiviteterne vil i stedet flytte til Silkeborg, Nordborg og Grodzisk i Polen.
Medarbejdere i Viby får alle tilbuddet om at flytte med til Silkeborg. Aktiviteterne i Vejle bliver flyttet til Kolding og Nordborg i løbet af året.
Også de ansatte i Vejle får mulighed for at flytte med til de nye faciliteter.


