Fortsæt til indhold

Jim Hagemann Snabe sætter rekord for formandshonorar

Mærsks bestyrelsesformand, Jim Hagemann Snabe, sætter med et honorar på 7 mio. kr. en ny standard for aflønning af en bestyrelsesformand.

Jim Hagemann Snabe, bestyrelsesformand i A.P. Møller-Mærsk, fik sidste år et rekordhonorar på 7 mio. kr. Foto: WEF/Sikarin Thanachaiary
Erhverv

Jim Hagemann Snabe fik sidste år et honorar på 7 mio. kr. for sin rolle som bestyrelsesformand i A.P. Møller-Mærsk. Det fremgår af en særlig vederlagsrapport, som før første gang kaster lys over aflønningen af topledelsen i landets største virksomhed.

Med en løn på 7 mio. kr. overgår Hagemann Snabe langt resten af feltet. Finans’ opgørelse af formandshonoraret i 20 af landets største virksomheder viser, at Novo Nordisk’ formand, Helge Lund, er den højest aflønnede efter Hagemann Snabe med et honorar på 3,1 mio. kr. efterfulgt at Danske Banks Karsten Dybvad, der sidste år fik 2,6 mio. kr.

Honoraret til bestyrelsesformanden inkluderer arbejde i komiteer og alle andre yderligere opgaver, lyder det i Mærsks vederlagsrapport.

Mærsks topchef, Søren Skou, fik en årsløn på 38 mio. kr., og er dermed også med i eliten blandt løn til topchefer, kun overgået af Lundbeks Deborah Dunsire, Novo Nordisks Lars Fruergaard Jørgensen og Carlsbergs Cees ’t Hart.

NavnFormandshonorar, mio. kr.
Jim Hagemann Snabe, A.P. Møller-Mærsk7,0
Helge Lund, Novo Nordisk3,1
Karsten Dybvad, Danske Bank2,6
Bert Nordberg, Vestas2,2
Per Wold-Olsen, GN Group2,0
Flemming Besenbacher, Carlsberg1,9
Jørgen Buhl Rasmussen, Novozymes1,8
Jukka Pertola, Tryg1,7
Dominique Reiniche, Chr. Hansen1,6
Lars Rasmussen, Lundbeck1,6
Peder Tuborgh, Pandora (nu fratrådt)1,5
Lars Rasmussen, Coloplast1,4
Peter Schütze, Simcorp1,2
Thomas Thune Andersen, Ørsted1,1
Niels B. Christiansen, Demant1,1
Steen Riisgaard, ALK Abello1,1
Jens Bager, Ambu1,1
Bo Rygaard, Netcompany (fra juni 2019)0,7
Artiklens emner
A.P. Møller - Mærsk
Jim Hagemann Snabe