Fortsæt til indhold

Boeing i økonomisk dødvande: Mangler milliarder af dollars i kassen

Flyproducenten Boeing er i store pengeproblemer og appellerer nu til den amerikanske regering om et tocifret milliardbeløb i statsgaranterede lån.

Konsekvenserne af coronavirus kan true Boeing på livet. Foto: AP/Ted S. Warren
Erhverv

Verdens største luftfartsselskab Boeing er i alvorlige pengeproblemer som følge af coronakrisen, og nu appellerer selskabet om flere milliarder dollars i statsgaranterede lån for at kunne betale sine regninger.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Boeing oplyste mandag, at man var i kontakt med landets lovgivere om optagelsen af en hjælpepakke, som er nødvendig for at dække det tab, som selskabet har oplevet i forbindelse med coronaudbruddet.

Tirsdag bekræftede den amerikanske præsident Donald Trump, at USA’s regering ville støtte flyproducenten, som oveni hatten har haft store problemer med at få sit fejlplagede 737 MAX-fly på vingerne.

»… Vi er absolut nødt til at hjælpe Boeing. Det er åbenlyst, at når flyselskaberne ikke klarer det godt, kommer Boeing ikke til at klare det godt,« udtalte præsident Donald Trump på en pressekonference.

Hjælpen vil højst sandsynligt komme som led i en stimuluspakke, som USA’s regering lige nu er ved at støbe sammen, der kan ende med en størrelse på 1.000 mia. dollars, hvilket svarer til ca. 6.700 mia. kr.

Udover en styrtdykket efterspørgsel på nye fly som følge af coronavirus, som har bragt verdens flyindustri i knæ, oplevede Boeing også i starten af måneden et større tilbageslag i forhold til at få sit 737 MAX-fly i luften, efter det har været ramt af et flyveforbud siden marts sidste år.

Boeing-aktien er siden starten af marts faldet med næsten 60 pct. i værdi. Tirsdag faldt aktien omtrent 5 pct. til 124 dollars, efter nyheden om, at selskabet er i økonomiske problemer.

Højtstående ansatte fra Boeing, som Reuters har været i kontakt med, fortæller, at der selskabet har behov for et større tocifret milliardbeløb i dollars for at blive holdt oven vande det næste stykke tid.

Den amerikanske regering har da også en interesse i at holde hånden under luftfartsselskabet, da det er leverandør for landets militær og har 160.000 ansatte og 17.000 underleverandører primært i USA.

Den tysk-franske flyproducent Airbus, som er en af Boeings største konkurrenter, er også udfordret økonomisk som følge af corona-udbruddet. Airbus har ca. 16 mia. euro i likvide midler, mens selskabet har brug for 5,5 mia. euro om måneden, skriver Reuters.

Artiklens emner
Boeing