Erhverv

Han har sendt 118 ansatte hjem og er flyttet ind på sit tomme hotel: »Vi har ikke råd til en nattevagt«

De norske skisportssteder lider under coronakrisen.

Artiklens øverste billede
Beitostølen er placeret 900 meter over havet er dermed den højest beliggende - og mest snesikre - skidestination i Norge. Området er især kendt for sine langrendsløjper. Foto: Karin Møller-Olsen

På den højst beliggende skidestination i Norge minder det lige nu mest af alt om en spøgelsesby.

Samtlige alpinanlæg er lukket. Lifterne holder stille. Hoteller og hytter ligger hen i mørket. Og stort set alle ansatte er sendt hjem.

Lige på nær en enkelt regnskabsmedarbejder og Atle Hovi, der sammen med sin bror ejer Beitostølen Resort. Det skriver Dagens Næringsliv.

I det kendte skiområde, som hvert år også får besøg af tusindvis af danskere, driver Atle Hovi og hans familie to hoteller, heriblandt Radisson Blu Mountain Resort, hytter og lejligheder og står derudover for driften af skiområdet.

Men coronavirussen har slukket den pulserende skidestination. 118 ud af 120 ansatte er sendt hjem. Og ejerfamilien har måttet skære alle unødvendige udgifter fra i et forsøg på at redde deres skiforetagende.

»Vi er flyttet ind på det tomme Radisson-hotel. Vi har ikke råd til nattevagter nu, så vi må passe på hotellet, til krisen er ovre,« siger direktør Atle Hovi til Dagens Næringsliv.

Beitostølen er placeret 900 meter over havet er dermed den højest beliggende - og mest snesikre - skidestination i Norge.

Men snegaranti kommer man ikke langt med i disse coronatider.

Overalt i Europa er der indført rejserestriktioner, og i Norge har man - ligesom i mange andre lande - lukket både lufthavne og havne og indført streng kontrol ved landets grænser.

Det betyder, at der ingen udenlandske skiturister kommer til Norge.

Koncernen bag Beistostølen Resort tjente sidste år 3 mio. kr. før skat, men forventer i år et underskud, fortæller Atle Hovi til Dagens Næringsliv.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.