NKT: EU-Domstol sætter bøde ned med 200.000 euro i anket kartelsag
EU-Domstolen har torsdag slået fast, at NKT i første omgang betalte for meget i forbindelse med en kartelsag, der første gang blev afgjort i 2014.
Med den nye dom lyder bøden på 3,7 mio. euro, eller 27,6 mio. kr., og bøden er dermed reduceret med omkring 200.000 euro, svarende til 1,5 mio. kr., for NKT, der havde anket sagen.
Bøden fra EU-Kommissionen lød oprindeligt på 3,9 mio. euro til den danske kabelproducent for deltagelse i et kartelsamarbejde med en række andre kabelproducenter.
I 2014 tildelte EU-Kommissionen bøder i sagen på 301,6 mio. euro, der er fordelt ud til 11 selskaber. De største bøder gik til franske Nexans og italienske Prysmian, der fik bøder på henholdsvis 70,7 og 104,6 mio. euro.
NKT ankede den første sag fra 2014 til EU-Domstolen, men den sag tabte selskabet i 2018. Men med den nye sag har NKT fået en smule rabat i forhold til den første bøde.
EU-Kommissionen kom i 2014 frem til, at de 11 kabelselskaber havde ageret som et kartel fra 1999 og godt ti år frem. Selskaberne delte ulovligt markeder og kunder imellem sig på et næsten globalt plan, så de kunne holde prisen på kabler oppe, konkluderede kommissionen.
NKT betalte sin andel af bøden tilbage i 2014.

