Fortsæt til indhold

Stenrige fonde vil investere sig til mere påvirkning af omverdenen

De største fonde i Danmark ser mere og mere efter investeringer, der ikke kun skal give et højt afkast, men sideløbende skal påvirke flere områder positivt.

Flemming Besenbacher, formand for Carlsbergfondet, ser attraktive muligheder ved impact-investeringer. Illustration: Anders Thykier, Finans.
Erhverv

Stribevis af landets største pengetanke lægger nu op til at skrue op for investeringer, der foretages med en ”bagtanke” om at opnå mere end bare et højt afkast.

»Jeg tror, at fremtiden vil byde på flere impact-investeringer,« siger Bertil From, finansdirektør i Lundbeckfonden.

Impact-investeringer er investeringer med intentionen om målbart at have en positiv social eller miljømæssig indvirkning samtidig med et finansielt afkast.

Ifølge en analyse fra Fondenes Videnscenter ønsker 61 pct. af fondene enten at få impact-investeringer eller øge andelen af dem.

Udfordringen er, at det ikke er nogen nem opgave at finde de rigtige muligheder, men det kan godt lade sig gøre - og med et attraktivt afkast til følge.

I hvert fald, hvis man spørger hos Carlsbergfondet, der er særligt aktiv inden for området. Her mener formand Flemming Besenbacher ikke, at det er enten-eller.

»Vi er overbeviste om, at man kan opnå begge dele, og vi har nu igennem flere år lavet investeringer, hvor vi har opnået meget tilfredsstillende afkast, samtidig med at investeringerne er rettet mod felter som vand og klima, der kan medvirke til at gøre verden mere bæredygtighed,« skriver Flemming Besenbacher i en mail.

Carlsbergfondet har bl.a. impact-investeringer via Impax Asset Management i London, hvor der igennem to fonde investeres i selskaber inden for bl.a. nye energiformer og vand samt selskaber, der befinder sig i en ”transition mod en mere bæredygtige økonomi.”

I det ene tilfælde har afkastet været 2 pct. højere end MSCI World All Countries-indekset, mens det andet var 11 pct. højere.

»Jeg mener godt, at man kan få et attraktivt afkast via impact-investeringer,« siger Bertil From, Lundbeckfonden.

Det ændrer dog ikke på, at det kræver en indsats, hvis man for alvor skal lykkes på den front.

»At finde noget, der både er topklasse i forhold til impact, at det er målbart, og at det samtidig er en rigtig god investering, er det, man kan kalde lidt af et kinderæg,« siger Hanne Rasmussen, sekretariatschef i Fondenes Videnscenter.

Artiklens emner
Carlsbergfondet
Lundbeckfonden