- 20.01 Klas Svensson bliver koncerndirektør for forretningsområdet Erhverv i If - jobskifter uge 3
- 17.01 12 flasker fransk vin returnerer efter et år i rummet
- 16.01 Thailand tilbyder turister at spille golf i deres karantæneperiode
- 15.01 Lars Folkmann bliver ny koncernchef for Forenede A/S - jobskifter uge 2
- 14.01 Rekord for virksomhedshandler i Danmark i 4. kvartal
Søren Kragballe, f. 1955, er profilredaktør på Finans. Han har i mere 25 år beskæftiget sig med erhvervsjournalistik. Efter praktiktiden på Jydske Tidende i Tønder og Kolding kom Søren i 1985 til Ritzaus Bureau i København. Herfra blev han i 1990 ansat på Dagbladet Børsen og skiftede til Jyllands-Postens erhvervsredaktion i 1999, hvor han har været siden.
Han har primært beskæftiget sig med de store industrivirksomheder og har især en forkærlighed for de af selskaberne, der kan fremvise aner tilbage til tiden, hvor Jacobsen, Tietgen og H.N. Andersen regerede.
Søren Kragballe er oprindeligt fra Sønderjylland og har tidligere spillet ishockey for Vojens, hvor det blev til tre Danmarksmesterskaber og en del landskampe.