Erhverv

Airbnb i stort comeback - kan betyde børsnotering i år

Udlejningsselskabet oplever stor søgning efter måneder med rejseforbud, og det kan udløse børsnotering allerede i år.

Artiklens øverste billede
Airbnb oplever igen en stigning i reservationerne og måske bliver selskabet børsnoteret i år - alligevel. Foto: Bloomberg photo by Andrew Harrer

Kunderne hos det store udlejningsselskab Airbnb er så småt ved at vende tilbage. Men omsætningen i år bliver halveret i forhold til 2019.

Airbnb oplevede at modtage flere bookinger mellem 17. maj og den 3. juni end i samme periode sidste år. Det signalerer, at amerikanerne igen er klar til at rejse inden for landets grænser, skriver CNNBusiness.

Der er også en stigning i reservationerne i Portugal, Tyskland og Sydkorea.

Ifølge selskabets koncernchef Brian Chesky foretrækker amerikanerne, at leje boliger inden for en radius af 300 km - altså inden for køreafstand.

Desuden bestiller flere kunder overnatninger af en uges varighed eller længere. Det tilskriver Airbnb, at kunderne er blevet vant til at arbejde hjemmefra, og at det også omfatter en ”feriebolig”.

Airbnb har gennem længere tid barslet med planer om en børsnotering, men de fleste regnede med, at coronakrisen ville kvæle de tanker i en overskuelig fremtid.

Børsnoteringen var ventet at blive en større begivenhed på Wall Street, og det afvises ikke af Brian Chesky. Selv om hans melding ikke giver et endeligt svar eller en dato.

»Vi vil ikke udelukke, at vi børsnotere selskabet i år, men vi vil heller ikke forpligte os til det,« siger Brian Chesky til CNN.

Airbnb fyrede en fjerdedel af sin arbejdsstyrke i maj og måtte ændre sin forretningsmodel for udlejning og oplevelser.

Det skyldes blandt andet, at en del af tjenestens værter har været nødt til at sælge deres udlejningsboliger på grund af det kraftige fald i reservationerne.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.