Erhverv

Jyske Bank ser comeback til efterspørgslen - hæver prisprognose på olie

Artiklens øverste billede
Prisen på Brent-olien ligger i øjeblikket på lige over 40 dollar tønden målt på august-futuren. I starten af året lå prisen på 63 dollar. Foto: AP/Hasan Jamali

Jyske Bank har opjusteret sin prisprognose for Brent-olien til 60 dollar per tønde i andet kvartal 2021. 

Det sker, efter at Saudi-Arabien på det netop overståede Opec+møde strammede rebet om den historiske produktionsaftale gennem nye regler, der rammer lande, som snyder med de aftalte produktionsnedskæringer. 

- I vores øjne har Opec+ strammet op på sin allianceaftale i en ny markering af sit engagement for at rebalancere verdens oliemarked gennem de kommende kvartaler, skriver Jyske Bank i sin nye olieprognose.

Samlet har banken dog foretaget en mindre opjustering af verdens olieproduktion, men det ændrer ikke på udsigten for verdens oliebalance, som går i underskud fra og med juli måned. 

- Den vestlige verden og Kina er i gang med en genåbning, og vi ser et comeback til efterspørgslen i andet halvår, som får rygvind fra en enorm global penge- & finanspolitisk likviditetsindsprøjtning, skriver Jyske Bank.

Prisen på Brent-olien ligger i øjeblikket på lige over 40 dollar tønden målt på august-futuren. I starten af året lå prisen på 63 dollar, men efter at udbruddet af coronavirus accelererede i løbet af marts og april, dykkede prisen voldsomt og nåede i slutningen af april ned i årets bund på 25,16 dollar.

Jyske Bank estimerer en Brent-oliepris på 45 dollar i tredje kvartal 2020, stigende til 50 dollar i fjerde kvartal, 55 dollar i første kvartal 2021 - før den ventes at ramme de nævnte 60 dollar i andet kvartal 2021.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.