• Opdateret 07/07/2020 kl. 09:24
Erhverv

»Skuffende« regnskab udløser hug til Bang & Olufsen-aktien

B&O-aktien indtager en bundplacering i tirsdagens handel på børsen.

Artiklens øverste billede
Kristian Teär - B&O-direktør. Foto: Stine Bidstrup

Bang & Olufsen tager igen i dag imod slag på fondsbørsen. Aktien dykker fra handelsdagens begyndelse i omegnen af 4,5 pct., og dermed finder man selskabet i den tunge ende af feltet på fondsbørsen.

Faldet kommer, efter at den danske lydproducent tirsdag morgen offentliggjorde et årsregnskab, som viste at der er blevet skåret mere end en fjerdedel af omsætningen, og at B&O blev ramt af et underskud efter skat på mere end 500 mio. kr.

»Regnskabet presser citronen til den negative side,« skriver Per Hansen, der er investeringsøkonom i onlinebørsmægleren Nordnet, i en kommentar til regnskabet.

På direktionsgangen i B&O lægger man heller ikke skjul på, at man ikke er tilfreds med regnskabet.

»Det har været et skuffende år for Bang & Olufsen. De utilfredsstillende resultater skyldtes primært manglende fremgang i den igangværende omstilling til en mere efterspørgselsdrevet detailmodel og højere end forventet salg gennem uautoriserede kanaler,« udtalte Kristian Teär, der er topchef i B&O, i forbindelse med regnskabet.

For investorerne i B&O har de seneste år været fyldt bitre oplevelser. Nedjusteringerne har nærmest stået i kø, og det har resulteret i en aktiekurs, som siden 2018 er faldet med mere end 80 pct.

De seneste 12 måneder har faldet lydt på mere end 44 pct., og siden årsskiftet er kursen dykket med mere end 26 pct.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.