• For abonnenter
Erhverv

Minister om optag på uddannelser: »Nu ser vi en stigning, og den skal vi bygge videre på«

Flere studerende på ingeniøruddannelserne vækker glæde i erhvervslivet. På professionshøjskolerne er det øgede optag på lærer- og pædagoguddannelserne ikke nok. Uddannelses- og forskningsministeren forestiller sig, at flere tusinde unge ender med at sige ja til de steder, hvor der stadig er ledige studiepladser.

Artiklens øverste billede
Mikkel Rabjerg Bai er én af de unge, som har gjort både som erhvervslivet og mange politikere har opfordret til. Han har søgt ind på den treethalvt-årige produktionsingeniøruddannelse på VIA University College i Horsens. Foto: Casper Dalhoff

Både erhvervslivet, politikere og rektorer har en mening om rekordoptaget på landets uddannelsesinstitutioner, der mandag blev offentliggjort. Bliver der uddannet tilstrækkeligt med pædagoger - eller er det bedre med flere ingeniører?

Men spørger man den 22-årige Mikkel Rabjerg Bai, der i år har søgt

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.