• For abonnenter
Erhverv

Afskediget medarbejder i Innovationsfonden udløser tilsynsundersøgelse

En afskediget medarbejder i Innovationsfonden har rejst en række anklager mod sin tidligere arbejdsgiver. Nu er der åbnet en tilsynsundersøgelse.

Artiklens øverste billede
Carlsberg-formand Flemming Besenbacher var indtil for nylig næstformand i Innovationsfonden, og han står i centrum for en række beskyldninger, som nu undersøges af tilsynsmyndigheden. Foto: Gregers Tycho

Beskyldninger om inhabilitet og irregulær sagsbehandling har udløst undersøgelser af en række forhold i den statsfinansierede Innovationsfonden.

Det viser brevveksling mellem Innovationsfonden og Styrelsen for Institutioner og Uddannelsesstøtte, der fører tilsyn med Innovationsfonden på vegne af Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.